Yazı Detayı
25 Şubat 2016 - Perşembe 16:54 Bu yazıkez okundu
 
Kuran'da Zulüm Kavramı 4.Bölüm
Araf ÖZZ
araf@hotmail.com
 
 
 
 

BİSMİLLAHİRRAHMANNİRRAHIM

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah´a mahsustur. Ona hamd eder ondan yardım dileriz, nefislerimizin kötü amellerinden Ona sığınır, Ondan imdat dileriz.. Şahadet ederim ki Allah´tan başka ilah yoktur. Tekrar şehadet ederim ki Muhammed (s.a.) onun kulu ve resuludur. Şüphesiz bütün doğrular Allah'tandır, yanlışlar ise bizdendir. Rabbim şimdiden beni ve sizleri affetsin.. Amin.

İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor:
"İman edenler, bununla beraber imanlarına zulüm bulaştırmayanlar var ya, işte (ancak) onlardır ki korkudan emin olmak hakkı kendilerinindir. Onlar doğru yolu bulmuş kimselerdir" (En'am, 82) ayeti indiği zaman, bu ayet Müslümanlara çok ağır geldi ve: "Hengimiz nefsine zulmetmiyor? (mahvolduk)" dediler.  Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Hayır, burada kastedilen o değil, şirktir. Lokman'ın oğluna olan şu sözünü işitmediniz mi?: "" Lokman oğluna öğüt vererek,vaazederek şöyle demişti:
Ey Yavrucuğum!:Allah'a şirk,ortak,eş koşma!! Muhakkak ki şirk:Azîm,çok büyük,dehşet bir zulümdür,haksızlıktır"! LOKMÂN - 13

Kuskusuz ki bu, evlada ictenlikle verilen bir ögüttür ,iste hikmet sahibi lokman çocuğuna Allah'a ortak kosmamasını sözünü Allah´a ortak kosmanın buyuk bır zulum oldugunu nitelendiriyor. Metinde Allah'a ortak kosmanın büyük zulum oldugu gerçeği 2 kere vurgulanıyor.Biri,Allah'a ortak koşmayı yasaklayan emrin öne alınısi, dayandığı nedeninin öne alınması, diğeri Allah'a ortak kosmanın zulum oldugunun "inne ve lam" edatlarıyla pekiştirilmesi buna delildir.

Bu ve bunun gibi cagrılar imanın atası olan peygamberler tarafindan tüm cagrılar IMAN AILESI icin yapıla gelmisir.Dolayısıyla peygamberler ailelerini atesten koruyan IMAN AILESI nin reisleri yani babalarıdır.Sirk, büyük zulum olmakla kalmıyor aynı zamanda bağışlanmaz bir gunah olduguda, nisa süresi 48 de söyle haber veriyor:
"Kuskusuz Allah cc kendisine ortak kosulmasini bağışlamaz.Fakat diledigi kimselerin bunun dışındaki günahlarını bağışlar.Allah'a ortak kosan kimseler (ona) iftira ederek korkunc bir gunah islemis olurlar.

 

"Sirk en büyük zulumdur. Cünkü insanın ruhsal bağımsızlığının önündeki en büyük engeldir.Sirkin tanımı Allah'tan başkasına ilahlik yakıştırmak olduguna göre bu durum kisinin vehim ve heveslerine tapınması anlamına gelir. Vehim peygamberimizin dilinde anlamı kalp hastalığıdır.Cünkü insan tanrılık  vehmettigi seyin ruhunu satın almasına izin vermistir. Böyle kimseler Allah ile iliski kurma firsatını kaçırmış kendisinede zulm etmışdir.Cünkü sirk, Allah'ın kuluna olan sevgisine en ağır ihanettir.Kisi böyle yapmakla gercekte (haddi asan olur.)Hemen belirtelim ki ulemaya göre sirkin affi, tövbeye bağlanmış, bunun dışındaki günahları Allah dilerse affeder demislerdir. En iyisini Allah bilir.
 

Sirkin günümüzdeki en populer ve revacta olanı ise;  Allah tan bağımsız hayat alanları istemektir. Yani Allah'ın karışmadığı moda tabiriyle (kamusal alan)lar. Böylede düsünebiliriz.Lat ,menat ve uzzanın yanına bu sefer adını bizim koydugumuz kamusal putudur! putların adları a zamana göre degisebiliyormus. Düsünen beyinler bilirki,(Allah'im sen oraya karis ,bende buraya karışayım.Göklere karış, ama yerlere karışmama)demektir , yani Allah ile pazarlık yapmaktır.Lakin Iman eden biri bilir ki; Allah hayatın her alanına mudahildir. Bunun aksini düsünmek sirktir.
 

Oysa ki, Allah'tan arındırılan  bir hayat tarzı  ruhunu kaybetmis cesede benzer. Unutmayalim ! Cesetler cabuk kokusur.Günümüz dünyasinda Allah tan yada Allahın kutsadığı seylerden uzak tutulan hayat alanlarının durumu ortadayken bunun insanlara hos gösterilmeye çalışılması, ölü yüzü pudralamaktan öteye gecmez. Allah cc El- meliku-l mülk olandir. Mülkünün sahibi oldugu gibi , mülkünde de ortaklik kabul istemeyendir. Bu gercek Kur'an da şöyle belirtilir:
Göktede ilah olan, yerdede ilah olan o dur ve o sonsuz hikmet sahibidir.(Zuhruf 85)

 

ELHAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN

 
 
 
Etiketler: Kuran'da, Zulüm, Kavramı, 4.Bölüm,
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Akidelere şifa sunmayan,,kalplerdeki putlara meydan okuyamayan, hurafelerden,bidatlerden,şirkten,küfürden,inkardan nefret edercesine bir iman dogurmayan Kur´an okuma sistemi, Kuran okuma degil Kur´an´a hakaret sistemidir..Milyon kere papagan gibi anlamaya yönelmeden Kuran okunsa ama akabinde hemen şirk dolu ameller icra edilse insan hic Kuran okumuş veya Kur´an´la şifa bulmuş olabilirmi?? Aksine bulunsa bulunsa şifa değil,bela bulunur..!! "Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, inananlara bir kılavuz ve bir rahmet geldi." Yunus-57


HİKMET/HADİS
İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "Pahalanması için, kim bir yiyecek maddesini kırk gün saklarsa, o, Allah'tan yüz çevirmiştir, Allah da ondan yüz çevirmiştir." Bu hadisi Ahmed İbnu Hanbel Müsned'inde (2, 33) zikretmiştir. Mecmau'z-Zevaid'de bunun ayrıca Ebu Ya'la el-Mevsıli'nin ve Bezzar'ın Müsned'lerinde, Taberani'nin el-Mu'cemu'l-Evsat'ında tahric edildikleri belirtilir.


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,