Yazı Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 23:56 Bu yazıkez okundu
 
Kuran'da Müşriklerin Özellikleri
Erhan KOÇ
erkocıslam@hotmail.com
 
 
 
 

Kur’an-ı Kerim, inkârcılara bazen kafir, bazen de müşrik demektedir. Bu onların tavırlarına göre bir isimlendirmedir. Esasen inkâr açısından ikisi arasında fazla bir fark bulunmamaktadır.Kur’an, müşrikleri tanıtırken, yalnızca Firavuna iman edenleri, Hz. Muhammed’e karşı çıkan Mekkeli müşrikleri değil; hem onları hem de zamanlar boyunca olabilecek bütün müşriklerin özelliklerini tanıtıyor.
 

1-Yeryüzünün ve insan iradesinin dışındaki bütün oluşumlara ait tasarruf Allah’ın elindedir. Müşrikler, bu tasarruf hakkını putlarına/putlaştırdıkları önderlerine verirler.
 

2-Hayatın her alanına ilâhí hükümler koyma yetkisi Allah’ındır. Ancak müşrikler, Allah’ın bu yetkisini tanımayarak ya kendileri adlarına, ya da putları adına hüküm koyarlar.
 

3-İnsanları Allah yaratmıştır. Dolayısıyla onlar Allah’ın kullarıdır. İbadet de yalnızca Allah’a yapılır. Ama müşrikler Allah’tan başkasına kulluk yaparlar.
 

4-Müşrikler, kendi heva ve heveslerine, insanlar adına, bir ulus ve ideoloji adına hükümler koyarlar ve bunlara kalpten bağlanırlar, Allah’ın hükümlerini bir tarafa atarlar.
 

5-Müşrikler Allah’ın helâl ve haram ölçülerini kabul etmezler. Onun yerine kendi arzusuna göre helâl ve haram ölçüleri koyanlar. Halbuki insanların, partilerin, devletlerin veya örgütlerin koyduğu haram ve helâl ölçülerini kabul edenler müşrik olurlar. Bir insanın, bir örgütün, bir ideolojinin görüşlerini/hükümlerini Allah’ın hükümlerinden daha doğru, daha çağdaş, daha iyi bulanlar, Allah yerine başka ilâh tanımış olurlar. (9 Tevbe/31)
 

6-Müşrikler, Allah’a ait görme, haberdar olma, mutlak anlamda ilâhí yardım yapma, günahları affetme, gözetleme gibi sıfatları varlıklara veya insanlara verirler.
 

7-Müşrikler ölmüş veya yaşayan insanların ilkelerini mutlak hüküm sayarlar, onların görüşlerini en üstün, hatta Allah’ın âyetlerinden daha yüce kabul ederler. Mezarının başına gidip, ona hesap verirler. Onlara, ‘bakınız Allah şöyle buyuruyor’ denildiği zaman, o din işi ayrı derler.
 

8-Şirk en büyük zulümdür, öyleyse müşrikler aynı zamanda zalimdirler. (31 Lokman/13)
 

9-Müşrikler gerçek ilme değil zanna uyarlar. Onlar ilmin, aydınlığın, doğrunun peşinde olduklarını söylerler ama, onların gerçek sandığı şey, Allah katında bir değer ifade etmez.
 

10-Onlar sıkışınca Allah’a dua eder, yalvarırlar, ama rahata ve refaha kavuşunca Allah’ın âyetlerinden yüz çevirirler.
وَإِذَا مَسَّكُمُ الْضُّرُّ فِي الْبَحْرِ ضَلَّ مَن تَدْعُونَ إِلاَّ إِيَّاهُ فَلَمَّا نَجَّاكُمْ إِلَى الْبَرِّ أَعْرَضْتُمْ وَكَانَ الإِنْسَانُ كَفُوراً
“Denizde başınıza bir musibet geldiğinde, O'ndan başka bütün yalvardıklarınız kaybolup gider. O sizi kurtarıp karaya çıkardığında, (yine eski halinize) dönersiniz. İnsanoğlu çok nankördür.” (17 İsra/67)

 

11-Putlarını, yani Allah’a eş koştukları şeyleri çok severler, onlara candan bağlıdırlar. (37 Saffat/35-36)
 

12-İslâmın tekliflerini çok ağır, yapılamaz, çağdışı bulurlar. (42 Şura/111)
 

13-Onlar mü’minleri sevmezler, devamlı düşmanlık beslerler.
 

14-Onlar dünyaya aşırı bağlıdırlar. (Bakara/96) İslâma karşı çıkış noktasında tutarlı değillerdir. Yaptıkları işler sebebiyle Allah katında suçlu (mücrim) olmuşlardır.
 

15-Allah (cc), yanlış ve sapıklığa düşmeleri sebebiyle yüreklerine sürekli bir korku salmıştır. Onlar devamlı bir tedirginlik ve korku içerisindedirler.
سَنُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُواْ الرُّعْبَ بِمَا أَشْرَكُواْ بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَاناً وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمِينَ
“Allah'ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmaları sebebiyle, kafirlerin kalplerine yakında korku salacağız. Gidecekleri yer de cehennemdir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür!” (2 Âli İmran/151)

 

16-Onlar, ahiret hayatına inanmadıkları için hep dünyada kalmak isterler, ölmekten korkarlar. (2 Bakara/96) İnamadıkları ahiret hayatında hesaba çekilmekten şiddetli ürkerler.
 

17-Şirk koşanlar büyük sapıklık ve karmaşa içerisine düşerler. (4 Nisa/48) Onlar, dibi görünmez bir karanlığa yuvarlanırlar. (4 Nisa/116)

 
 
 
Etiketler: Kuran'da, Müşriklerin, Özellikleri,
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Her mü'min DİN'inin görevlisidir.!


HİKMET/HADİS
Abdullah İbnu Amr İbnu'l-As (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın Resulü benim malım ve bir de çocuğum var. Babam malımı almak istiyor (ne yapayım?)" diye sordu. Resulullah (aleyhissalatü vesselam): "Sen ve malın babana aitsiniz. Şunu bilin ki, evladlarınız kazançlarınızın en temizlerindendir. Öyle ise evladlarınızın kazançlarından yiyin" buyurdu." {Ebu Davud, Büyu' 79, (3530); İbnu Mace, Ticarat 64, (2291)-2292). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,