Yazı Detayı
09 Mart 2016 - Çarşamba 16:28 Bu yazıkez okundu
 
Kavganın Startı "OKU!" 5.Bölüm
Ayşe KILINÇ
ayseıslam@hotmail.com
 
 
 
 
Dosdogru dirilmek icin kalkmıştı  bu son bölümde kalemlerimiz salat'a ve kıyama. 
Kıyam gibi sözler gerekiyordu insanoglunun durusuna. "Örtünme Kalk!"demisti Kur'an uslubunca. Diriltmeyi seçmisti gecenin bir vakti Peygamberini. Dosdogru istikametine varmıştı muhatabına. Dosdogru bir hayat tarzı edin kendine diri olmayı, diri kalmayı, direnişte kalmayı gece gündüz kendine ilke edin Ey Allah'in Rasulu ve onun nezdinde ummeti...
 
"Oku!" ağır ağır sana vahyedilmis gökten zembille inmis bu hitabı. Okumazsan dirilemezsin, okumazsan diriltemezsin, okumazsan direnemezsin.. "Oku!" kendini hayatta tutmak icin, hayatıayaga kaldırmak icin, hayatın başını ayağa kaldırmak icin...Ve gecenin de biraz ilerleyen vaktinde.. "Muzemmil 1-4" Öyle bir dirilisti ki  Hz.Zekeriyya Rabbiyle mabedde başbaşa  iken yahya'sını mujdeleyerek diri kaldığını hatırlatan bir simgeydi.( Al'i İmran 39) Azmedilmeye kavga etmeye deger bir oguttu.( Lokman 4) Şükrün,duanın simgesiydi aynı zamanda.(İbrahim 31, Kevser 2)
 
Öyle bir dirilisti ki, İbrahim makamına İbrahim'ce durusun ciddiyetine varmaktı. Rahatsız olmak ve
rahatsız etmekti. Laikligi demokrasiyi kırmaktı bir bir secdeye varan alınla. (Bakara 125) Kıblegahı belirlemekti telaşlıca.. Sallamasyon bir durusa inat "Salat'" gibi titremekti esas durusta.. İste şimdi bu dirilisle kavgaya baslanabilirdi.. Nitekim de öyle olmustu.. Kavgaya başlamışlardı dirilen ve direniste duran Peygamberimiz (s.a.s) e karşı.. Varlıklarının kanıtı haline gelen pislikleri bocalamışlardı  o
mübarek başına, duruşuna..

Yılmadı usanmadı "Sabirla yardim diledi"(Bakara 45) 
Sabrın şifresi namazla çözülmüştü.. Kimliğini bulmuştu.. Anlaşma imzalamıştı  varlığının direnişinin antlaşmasıydı bu...Bilebilir miydi bu kimlikten kopmus ummetinin birgun gelecekte kafir duzen onunde baş eyecegini.. Direnisi dirilisi yanlis anlayip borc yada hayatın köşesine sıkışmış bir ibadet yada Allahı aldatmaca yada kendi tarifiyle tavugun yem toplaması gunumuze uyarlanmış haliyle aç kardeslerinden habersiz şişkoların hareket spor sahası olarak uyarlanışı yüreğini yakardı sevgili önderin..

Hal böyle olunca direnisten dirilisten korkan kafirler muslumanlara boyun eydirdiler.. Peygamberimiz
döneminde kafirler korkardı muslumanlardan namaz kılmayana İslam yurdun da yer yoktu.. Müslümanların mescidine girer onlarla birlikte namaz kılar gibi yaparlardı. Bu tarif size de yabanci gelmiyor degil mi?? Böyle Muhammed'i durus vardı o zamanlar tahammul edilmezdi namaz kılmayana..Tevhidin bayragiydi diregiydi şirk küfür aynı kalpte nasıl olabilirdi?? Namaz kılmayanla alışveriş, ticaret ,evlilik yapılmazdı.. Tüm bunlardan sonra dönüp bu icinde bulundugumuz döneme bakınca ciddi bir sıkıntının icinde olduğumuzu düşünüyorum.. Mescidlerimizi laik ve demokratikler insa etmekteler ebu cehiller tatil günümüzü belirliyorlar. Yahudi pazar günü tatil yapar hristiyan cumartesi dikkat edin biz cuma günü çalışıyoruz..
 
Peki biz kimiz??
Namaz kimligi degil miydi müslümanın , esaretten kurtulusu degil miydi? Kavgası degil miydi?Yuregimizdeki iman yetmez miydi? Allah ayetinde dememis miydi?" Kendi mescitlerinizi insa edin, kabenizi belirleyin.."(Yunus 87) Dirilisiniz nur sacan dirilis olsun o nur herkesi aydınlatsın ki cemaat olun(Nur 36-37) Rızk pesinde dönmeyle köşe dönmeyi karıştırmayın..Cuma toplantılarına itaat edin cemaat ruhunuz güçlensin(Cuma 9-10)

Kafirlere karşı cemaat olma gücünü gösterin birbirinize sıkıca kenetlenin ki Techid'in yayılmadığı belde kalmasın herkes fırkasının degil dininin peşine düşsün (Rum 31) Bir olun ki namaz sizi tehlikelere karşı korusun.. Namaz dayanak destek demektir birbirinizin velisi olun koruyup kollayın ki Rabbimizin muazzam yemini vardır birbirine kenetlenenlere( Tevbe 71-72) Toplumsal boyutundan kopuk dini aşılayanlara inat biz biliyoruz  Tevhid daima birligi ifade etmisti. Muslumanlar direnisiniz olsun, kavganızın anlamı olsun... Dirilişinizin sahitleri olsun melekler gibi.. (İsra 78) Tevhidi yükselten cemaat olun.. Zengininizle fakirinizle hep birlikte tesbih edin gökyüzü ve kainat gibi. Hakkıyla direnin ve dirilin.. Ayakta dursun namazınız dimdik ayakta.. Büküllmesin başınız ,bükülmesin fakiriniz zengininiz karşısında, zira üstün olan takva.
 
Kalemimizin  başı hep dik ve direniste olsun... Ve Dirilmeye direnişe yardımcı olalım ümmetce  inseallah..

Selam Ve Dua İle kalınız...
 
 
_____________
Kaynaklar:
Seyyid Kutub-Fizilal'il Kur'an
Ali Kucuk-Besairu'l Kur'an
M.İslamoglu-Gerekceli Meal
 
 
 
Etiketler: Kavganın, Startı, "OKU!", 5.Bölüm,
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Nafile Yaşayanlar,Nafile İşlerle Yaşayıp Nafile Şekilde de Ölmeye Mahkumdurlar! İlim ögrenmek Farzdır!.İlmi aktarmak- amel etmek de Farzdır!! Aklı olan farzdan alacağı sevabın nafileden daha çok olduğunu hemen bilirde kärli is yapar!! İlim ögrenseydik "NAFILE BIR ÜMMET" olmazdık elbet... Bu nafile hallerden kurtulmadikca bu ümmetten ne köy olur ne kasaba!! Düsler ülkesine dair degil, İslam dünyasına dair ufkumuzu acmadıkca,, ne bizim nafile islerimiz biter,, ne de biz o dünyayı degistiren ümmet vasfına haiz olabiliriz... SONUÇ MU?!: “Görüp anlamadın mı ki Allah gökleri ve yeri, hikmetle ve ciddî bir maksat için yaratmıştır. Eğer dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir. Allah'a göre bu, sözü edilecek bir şey değildir.” (İbrahim/19-20) “Eğer topyekün seferber olmazsanız, Allah sizi acı bir azaba uğratır ve sizin yerinize başka bir topluluk getirir" ( Tevbe/39) YANİ ALLAH BAŞKA BIR KAVİM GETİRİR OLUR BITER!! SORU ŞU!!: Nafile miyiz! Degil miyiz! Ufkumuz ne? Bu gemi kırk delikle nereye gider?..


HİKMET/HADİS
İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) buyurmuşlardır: "Kim üzerinde Muhammed (aleyhissalatü vesselam)'in mührü bulunan sahifeyi görmek isterse şu ayetleri okusun: "De ki: "Gelin size Rabbinizin haram kıldığı şeyleri söyleyeyim. O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anaya babaya iyilik yapın. Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. -sizin ve onların rızkını veren biziz- Gizli ve açık kötülüklere yaklaşmayın, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah bunları size düşünesiniz diye buyurmaktadır. Yetim malına, ergenlik çağına erişene kadar en iyi şeklin dışında yaklaşmayın; ölçüyü ve tartıyı doğru yapın. Biz kimseye ancak gücünün yeteceği kadar yükleriz. Konuştuğunuz vakit -akraba bile olsa- sözünüzde adil olun. Allah'ın ahdini yerine getirin. Allah size bunları öğüt almanız için buyurmaktadır" (En'am 151-153)." Tirmizi, Tefsir, En'am, (3072)


ayseıslam@hotmail.com
Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,