Yazı Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 03:43 Bu yazıkez okundu
 
Adanmış Kelimeler 6
Yitik KENTLİ
mustafaıslam@hotmail.com
 
 
 
 

Bir pazar yeri değildir dünya unutma ; sen kendini ne tezgahların efsunlu,şatafatlı görüntüsüne ne de tezgahlardan alacaklarına bağla ; gözü yer ile gök arası çalışan insan ne delip geçebilirsin arzı ne de göklerin ötesine geçebilirsin merakını ve meramını gayba ve dolayısıyla gaybın sahibine bağla hayat gayb'dan sonra başlıyor .!...Allah'tan gayrısına tam manasıyla güvenmeki zamanla göverip kokup kurtlanmayasın .! Kimselerden zerre miktarı talepkar olma ki zamanı geldiğinde budanmayasın!!

Kararı alınmış ve nihayeti belirlenmiş bir menzile götürülürken insanoğlu ; yüreğine ta kursağından başlayarak bir şeyler takıldı , adı nefs kondu ,şeytan kondu ,imtihan kondu. İnsan bu konağı belli ,otağı belli,yurdu belli , bir kuş kadar aklı bile olamayanlar konaklarını ,konacakları yerleri ateş çemberine yakın yerlerde edinirler.

O kadar çok şeyi sevdiğimizi sanıyor ve uğrunda ömür tüketiyoruz ki ;o şeyler gün geliyor hüznümüzü (güya) doruklara çıkarıyor yoksunluguyla ,o şeyler gün geliyor yanlış kararlar aldırabiliyor pişman olmaya fırsat bile vermeden ,o şeyler an oluyor biz bile farkında olmadan sermayeyi törpülüyor ,o şeyler maalesef hep şey olarak kalıyor şey'ler zihindede yürektede silikleşmeye mahkumdur.! Zihnimizi ve yüreğimizi şey'lerden arındırıp Allah subhane ve taalaya izzet ,vakar ve tebessüm yüklü mizacımızla yürüyebilmeliyiz...

Tavında dövülmeyen metal şekil alamayacağı gibi ; Ruhunu Allah'a adamayan insan kul'luk kalıbında eğreti durur.! Ateş metale İman insana şekil ve anlam kazandırır .! İnsan olabilmek İhsan'ı sahibine teslim edebilmektir .!

Hayatın huzuruna ; azalarını ve idrakini huzura sevkedenler varabilir. Limandan kalkan bir gemiye yüzme bilende bilmeyende binebilir.! Fırtına musibet ,alabora kader,çırpınış gayret ve imdat ,eman Allah'a olduktan sonra yüzme bilip bilmemek anlamını yitirmezmi ve bir yunus vesile kılınmazmı o kul'a .! Kulaçlarınızı ve yeteneğinizi değil imanınızı ve samimiyetinizi sunun hayatın sahibine .!

Günahlarını ; vicdanının sesiyle susturan yaraya kezzap döken gibidir , Tevbe ile susturan yaraya merhem süren gibidir.. Tevbe, gözyaşı, nedamet, ubudiyyet ve teslimiyetle ile susturan ehil bir doktorun elindeki hasta gibidir. Ademiyyetten Adamlığa ; Ubudiyyetten İnsanlığa geçerli olan tek gerçek yaratanı bildirdiği şekilde bilmeye gayret edebilmektir .Bunun yegane yolu Tevhid'den geçer .Ve Muaallimi Allah Rasulu s.a.v olan hiç bir kul yoktur ki zelil kılınsın .!

Ne İnsanın ,Ne eşyanın ve Ne de hayatın zahirine aldanmayın .! İnsan yürekle ölçülür ecri yürektekilere binaen verilir, Eşya taşıdığı anlam ve yüklendiği misyon ile değer kazanır ; misal bir karpuz , kabuğuyla veya büyüklüğüyle veya albenisi ile değil içindeki mayinin tatlılığı ile faydasını gösterir içi kof bir karpuzun kabuğu cilalı olsa neye yarar ; ve Hayat kokusuz, renksiz, şeklisiz ve tadsız bir kavram siz çabalasanızda zahirine vakıf olamazsınız zaten ; değilmidir ki imtihanın nüvesi İnsan , kapsadığı eşya ve çekirdeğide hayattır .Maksadın merkezi ve nihayeti zahir üzerine kurulmuş olsa idi akibet zahirde bitse idi ahiret mukafat ecir ve ceza hep bu dünyada somutlaşırdı elle tutulurdu koklanırdı acıkılıncada yenilirdi .! Zahirde takılı kalmayın ki hayatta asılı kalmayasınız .! Siz yaşamadıkça ,yaşayamazsınız; Siz bencilce yaşadıkça ,yine yaşadığınızı sanmayın yaşayan ölüsünüzdür ;Siz yaşadıkça yaşarsınız ve yaşatırsınız!

Allah için yaşayan bir yüreğin iyilik adına atacağı her adım girişeceği her eylem dilinden çıkacak her söz bulaşıcıdır . Karantina yüreklere vurulan kelepçeler mahşerde ancak çözülür .Açın yüreğinizi avucunuzla beraber ve paylaşın yaşamınızı ...

Diriliş, yeniden yaratılış ve nasipse cennetteki bedenine farazi bir bakış gezdirmek istersen şayet ; bir Leylak ağacının dalında birbirine kenetli leylak çiçeklerinin bulunduğu herhangi bir dalı gözü kapalı seç zerreden cümleye bak ve kokla , başka bir dal seç gözünü kapat aç yine bak yine kokla, yeniden seç gözü kapalı aç bak ve yine kokla yoruldun değilmi .!

Hayatın ritmindeki ahengi gözlemlemek istiyorsanız Fecri sadık'ta pencere ardındaki hayatı(Sessizliği,dinginliği,kuş'ların deveranını ve sair yaratılmışların seher vaktine olan katkısı ) irdeleyin karşınıza çıkacak şu ki zerre miktarı şaşma ihtimali olmayan biyolojik bir beden saati çıkacaktır .!

Yüreğine Kezzap dökmeden nasihat etme,Gözyaşının sıcaklığını yanağında hmediysen hüznü soluma,Secdede Allah'a Ram bir buluşman yok ise takvayı (diline pelesenk etme) çürütme,Münkeri kovacak kudretin yoksa (en azından dilinle) şecaatten bahsetme,Yaşamıyorsan yaşamak isteyenlere set çekme .! ölüm tek tiptir ve unutma renkten renge girdiğin şu alemde son rengini ölümle belirteceksin .!

Utanmak ,arlanmak,edep,iffet sahibi olmak,haya etmek, yüzü kızarmak, saklamak, sakınmak, korumak, kıskanmak, emanete sahip çıkmak,emanete ehil olmak sahi bu kavramların ana çıkışı ne idi .! Bir çoğunu gelişi güzel anlamlandırdığımız zamanlar çok olmuştur özellikle apış arasına indirgenen ahlaki zaafiyet yoksunlukları ; asıl utanmamız gereken kavramları zihnimizden silikleştirmiş,matlaştırmış ve en üzücü olanı ise kalplerden sakınmamız sakındırmamız gerekenleri bir anafor misali uçurmuştur; Allah'a olan ahdimizi unutmak, Müslimlerin kardeşlik bağını koruyamaması, tefrikalara bölünmemiz,vucudun azalarındaki kan kaybına kayıtsız kalmamız,acıları şifaen (ruhsuz ve mesnetsiz) yaşamamız,hodgam oluşumuz, yalana meyyal tavırlarımız, dostumuzu düşmanımızı dünyalık seçmemiz, Ferasetten uzak kalışımız, basireti göğüsleyemeyişimiz,sabrı sadece dünyaya katık edişimiz,musibete kör bakışımız ve yüreğimizin kapılarını ahirete açmamacasına ketum hallerimiz bunlar yukarıda belirttiğim zincirleme kavramların unutturulanları ,unuttuklarımızın sadece bir kaçını sergiliyor ...

Namusumuzun din ,iman ,ahlak ,merhamet ekseninden kaydığının göstergesi cinnetlerimizde, Lisanı hallerimizde,boşa geçen saatlerimizde ve yozlaşmış ,miskinleşmiş ilişkilerimizde ve sözlerimizde saklı ,Kadın erkek çoluk çocuk genç ihtiyar yaz geldiğinde düğün dernek ,tatil eğlence telaşında ;Kış geldiğinde ısınma barınma yeme içme telaşında ,diğer mevsimlerde hasat hazırlığı telaşında .! Sahi koktuk değilmi tuzu kokuturcasına ve korkuturcasına koktuk hemde .!

Sadakat ; sadaka veya babadan,atadan,dededen kalma miras değildir .! kullanırken ettiğin tebessüm veya harcarken aldığın keyif mahşerde azalarına ve ruhuna ızdırap verebilir .! Sadakatin kopmak bilmeyen Ahdini (Asli olanını ,olması gereken halini ) Rabbiyle imza altına alanlara ne mutlu! Rabbim bizlerin bir şeylere yenik düşüp'te sadakat adına silikleştirdiğimiz, gözardı ettiğimiz tüm değerleri ; gönülden İman edenlere ve sana yalakalık etmeden bağlanmaya gayret edenlere kat be kat verecek olan sensin .!

 

Söz biter Emel kalır ,Can gider Amel kalır ;Rabbim sen sözlerimizi (niyetlerimizle beraber ) tul-i emellerden beri eyle ve sekarat halinde şuurumuzu Rızana yönlendir ve salih amellerle heybemizi doldurmamızı nasip eyle .!
Amin.!

 

 

 
 
 
Etiketler: Adanmış, Kelimeler, 6,
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Değer verdiklerin arasında Değersiz metalar olmasın, Samiriyi Samiri yapan Metaya verdiği değerdi...!!


HİKMET/HADİS
Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "Kimin yanında fazla hayvan varsa, onu hayvanı olmayana versin. Kimin de fazla azığı varsa onu azığı olmayana versin." Resulullah, bazı mal çeşitlerini bu suretle saymaya devam etti. Öyle ki, bizden hiç kimsenin (yol sırasında) herhangi bir fazlalıkta hakkı olmadığı düşüncesine vardık." {Müslim, Lukata 18, (1728); Ebu Davud, Zekat 32, (1663). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,