Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 14:44 Bu haber 1636 kez okundu
 
Türk Ecza-yı Tıbbiye ve Kimyeviye Şirketi "TETKAŞ -ETKİM"
 
 
İnsan-Fıtrat-Sağlık Haberi


 
İçki neki biz uyuşturucu müptelası bir milletmişiz bir zamanlar. 1933’e kadar dünyanın en kaliteli eroinini yasal olarak üreten bir fabrikamız varmış. Bayer ilaç firması, 1897’de mucize bir ilaç keşfetti. İlacın etkilerini tam anlamak için, ilacı damarına enjekte eden bir mühendis, “Kendimi kahraman gibi hissediyorum” deyince, adını kahraman manasında Heroin koydular. Eroin, eczanelerde aspirin gibi Yıl 1910′u bulduğunda, 62 ilde düzenli, afyon ekimi yapılıyor.satılmaya başlandı. 15 yıl sonra eroinin sonuçları ortaya çıktığında iş işten geçmişti..Mesela Sağlık Bakanı Rıza Nur’un eşi ile oyuncu Afife Jale, morfin bağımlısıydı. Balık Pazarı’nda yapılan afyonlu şaraplarının kafası efsane halinde dilden dile yayılıyordu.Kurtuluş Savaşı’nın bitiminde, kurulan İsmet İnönü Hükümeti’nin kapısını bir Japon firması tıklatıyor. Ve Türkiye’de, eroin fabrikası kurmayı öneriyor. Böylece de 1926 yılında, Japon firmasıyla ortak, bu günkü Taksim Divan Oteli’nin yerinde, T.C. Uyuşturucu Maddeler İnhisarı boy gösteriyor.

 


Tüm dünyada yasak ama bizde yasal olan eroinin getirdiği kazanç ve ekonomik hareketlilikle, Türkiye bir anda, uyuşturucu cenneti olup çıkıyor! 
Bu kadarla kalmıyor iş. Hemen ikinci fabrikayı kuruyoruz! Eyüp’te, Haliç kenarına. Adı da çok hoş! Eczayı Tıbbiye ve Kimyeviye – Etkim !...Hiç soluk almadan, üçüncü eroin fabrikası da boy atıyor; bu kez Kuzguncuk’ta. Adı da, ‘Türk Ecza-yı Tıbbiye ve Kimyeviye Şirketi- Tetkaş’!... Yönetim Kurulu Başkanı kim? TBMM Başkan Vekili ve Trabzon Milletvekili Hasan Saka! O kim? Daha sonra, yani 1947′de Başbakanlık koltuğuna oturan siyasi!

 
Bakın, bu yıllarda,Türkiye’de tam tamına 27 sanayi kuruluşu var! Bunların, yıllık toplam karı 2 milyon lira! Ama üç eroin fabrikasının getirisiyse 15 milyon lira! O dönemde çok ucuz olan eroin, toplumun hemen hemen bütün kesimine yayılıyor. Her ne kadar yurt içine satışı yasaksa da, önce fabrikalarda çalışan işçiler eroin bağımlısı oluyor, sonra da bunların aracılığıyla toplumun dört bir yanına dağılıyor beyaz zehir.
 
Yıl 1930! Dünya gazeteleri, İsmet İnönü’yü ‘Uyuşturucu Satıcısı’ olarak resmetmeye başlıyor.Derken, 1930′da, New York’ta yakalanan Alesia adlı bir gemide, Türkiye’den yüklenmiş 500 bin dolarlık saf morfin ele geçiriliyor. Ve bütün TC Bandıralı gemiler, dünyada ‘uyuşturucu kaçakçılığı yapan deniz taşıtları’ olarak fişleniyor! Türkiye’nin yasal eroin fabrikaları bir takım meraklılar konuyu kurcalayana kadar tarihe gömülüyor… 1933 Senesinde İstanbul Bahçekapı'da çekilen alttaki fotoğraf gerçeklerin kanıtı... Levha'nın üst kısmındaki üçgen ve göz şekli ise dikkatlerden kaçmıyor...
 

 

02 Aralık 1933 tarihli Cumhuriyet Gazetesi, eroin fabrikasını 'çok modern bir daire' diyerek övüyor ve ziyaret edilmesi hususunda tavsiyerlerde bulunuyor.
 

 
 
Gülsüm Erdemli
Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Türk, Ecza-yı, Tıbbiye, ve, Kimyeviye, Şirketi, "TETKAŞ, -ETKİM",
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Bu Ümmetin aklıyla dalga geçmek isteyenler bilsinler ki:"Bu ümmet doğru zamanda sizi basireti ve ferasetiyle bir tükürüğünde boğmaya kadirdir"!!


Neue Welt
HİKMET/HADİS
Hasan Basri (rahimehullah): "Çocuk üzerine‚ Fatiha okunur" der ve şöyle dua ederdi: "Ey Allah'ım; bunu bize öncü yap, karşılayıcı kıl, (ahiret) azığı ve ücret yap." Buhari, Cenaiz 66. (Bab başlığında senetsiz olarak geçmiştir.)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,