Haber Detayı
16 Aralık 2015 - Çarşamba 10:49 Bu haber 1356 kez okundu
 
Sığınırız Rahman'a O Ayartıcının Ayartmalarından
 
 
Çeşitli Makaleler Haberi


Rabbim bizleri şeytan ve dostlarından korunabileceğimiz  ihlası ve takvayı nasip etsin. Farkındamıyız,  bizimle aynı yolu, doğru yolu, dosdoğru yolu paylaşan bir düşmanımız var. Hani yabancı korku filmlerinde olur ya, yardımsever, kalender, civanmert yol arkadaşının filmin sonunda en tehlikeli bir düşman olduğu ortaya çıkar. İşte aynen böyle bir hasmımız var hepimizin, Düşmanımız olduğunu anlamayalım diye o  bizden biri, yolculardan biri, yoldan anlayan, yolu iyi bilen ve geçmişte bu yolun yapımında çalışmış biri olarak kendini tanıtır. Şeytan gerçek yüzünü bizden saklar.

"Çünkü o ve taraftarları, (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları, inanmayacakların dostları kıldık."  (Araf 27)

Şeytan, bizim onu göremeyeceğimiz taraftan, açıdan, perspektiften bakıyor bize. Çok ustaca konumlanmış,  Tıpkı bir sniper uzmanı edası ve maharetiyle, sabırla bekliyor, zamanı kolluyor, rüzgarın yönünü, hızını, mesafeyi iyi hesabediyor ve doğru noktayı bulup tam zamanında atış yapıyor. Şeytan bizimle aynı yolu paylaşıyor.Rabbimiz bizi uyarıyor, onun kendine verdiği and ı bize duyuruyor.

" Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."(Araf 16)

Bu ayet şeytan ve şeytani ideoloji ile ilgili rabbimizin bize verdiği en büyük ip ucudur, en bariz açıktır veya şeytanın ağzından kaçırdığı en gizli planıdır belkide.O, yol üzerinde diğer yolcuları kazaya, tehlikeye ve korkuya sürüklemek için elinden geleni yapıyor.Önce güven sağlamak için yaklaşıp şunları söylüyor.  "Bu yolu iyi tanırım, ben bu yolun yapımında çalıştım, en çok fedakârlığı ben yaptım, bu yollar böyle değildi yolu ben açtırdım, bir çok dini engelleri biz kaldırdık yani yolun bu kısmına kadar olan bölümünü ben açtım. "

Diğer yolcuların garip bakışları arasında söylenen bu sözlerin doğruluk payı vardır . Evet aslında yolun açılması genişletilmesi engellerin kaldırılmasında şeytani ideolojilerin gerçekten payı olabilir ama yine şeytanca planlarının sonucudur bu,  çünkü şeytan kişi ve kişileri yoldan alıkoymak için Allahla aldatır.

"Öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın. (Fatır5)

Ve yolculara bu yolun çok uzun ve meşakkatli olduğundan bahsederek, psikolojik olarak yolcuların yol algısını değiştirerek onların şevkini kırıp, yol aşkını ellerinden alır.İlerde çok büyük tehlikelerin kendilerini beklediğini ve yol korsanlarının yolcuların taşıtlarını,evlatlarını, eşlerini, elinden aldığını dostane bir hal ile anlatarak  kalplere korku ve kuşku düşürmektedir.

Bu yolun uzmanı olarak artık bu yolun modasının geçtiğini, yeni yol ve yöntemlerin hedefe ulaşmak için kullanılması gerektiğinin izlenimini vermektedir.Yol kalitesinin bozuk, yol arkadaşlarının güvensiz, araçların yetersiz, olduğunu, gerekirse geri dönülmesi gerektiğinin havasını vermek için başka yolların, kestirme yolların, konforlu yolların varlığından bahsetmektedir.  

Hem yolcuların sürekli yol hafiyeleri tarafından izlendiği takip edildiği vehmini oluşturarak onların yoldan vazgeçmesini ve caymalarını ister. Dikkat ederseniz bu söz ve eylemleri şeytan kendi cismani hali ile değil bilakis kendi dostları aracılığı ile yapar. Rabbimiz şöyle tanıtıyor onları.

"Kim Rahman (olan Allah)ın zikrini görmezlikten gelirse, biz bir şeytana onun 'üzerini kabukla bağlattırırız'; artık bu, onun bir yakın dostudur. (Zuhruf36)

Ve artık şeytan yeterli korku endişe şüpheyi verdikten sonra, yeni yolun yöntemine ve güzergahının tanıtımına geçer, daha önceki yolcuların kendilerini boşuna heba ettiklerini, oysa daha geniş rahat güvenli yolların olduğundan bahseder. Hedefe ulaşmanın binbir çeşit yolunun olduğunu, neden ısrarla bu eski köhnemiş ve engebeli yolun tercih edildiğini anlamadığını izah eder.

Bu yolda ısrar edenlerin elim trafik kazalarına kurban gittiklerini, yol korsanların olmadığı yollardan bahseder. Rahat bir şekilde 120 kilometre hızla gidilen yollar varken 30, 40 kilometre hızla ve onca tehlikeye rağmen bu yolun yanlış bir tercih olduğunu savunan şeytan ve dostları, ağır ağır ilerlemekte olan bu yolcuları önce durdurup sohbet eder, hatta yolun kenarında piknik yaptırıp zaman harcatır daha sonra da geri döndürerek güvenli dediği yola ve yollara kanalize eder.

Her yolundan ettiği yolcu için büyük şeytanın gözünde biraz daha büyür, ondan sürekli büyük pirimler alır, çünkü gerçekten büyük bir iş başarmıştır. Yolda kalmış garip bir yolcu gibi rol yapıp başka firmanın yolcusunu çalmak her babayiğidin harcı değildir.

 
Hakan Cahit ÇİFTCİ
Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Sığınırız, Rahman'a, O, Ayartıcının, Ayartmalarından,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Nafile Yaşayanlar,Nafile İşlerle Yaşayıp Nafile Şekilde de Ölmeye Mahkumdurlar! İlim ögrenmek Farzdır!.İlmi aktarmak- amel etmek de Farzdır!! Aklı olan farzdan alacağı sevabın nafileden daha çok olduğunu hemen bilirde kärli is yapar!! İlim ögrenseydik "NAFILE BIR ÜMMET" olmazdık elbet... Bu nafile hallerden kurtulmadikca bu ümmetten ne köy olur ne kasaba!! Düsler ülkesine dair degil, İslam dünyasına dair ufkumuzu acmadıkca,, ne bizim nafile islerimiz biter,, ne de biz o dünyayı degistiren ümmet vasfına haiz olabiliriz... SONUÇ MU?!: “Görüp anlamadın mı ki Allah gökleri ve yeri, hikmetle ve ciddî bir maksat için yaratmıştır. Eğer dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir. Allah'a göre bu, sözü edilecek bir şey değildir.” (İbrahim/19-20) “Eğer topyekün seferber olmazsanız, Allah sizi acı bir azaba uğratır ve sizin yerinize başka bir topluluk getirir" ( Tevbe/39) YANİ ALLAH BAŞKA BIR KAVİM GETİRİR OLUR BITER!! SORU ŞU!!: Nafile miyiz! Degil miyiz! Ufkumuz ne? Bu gemi kırk delikle nereye gider?..


HİKMET/HADİS
Hasan Basri (rahimehullah): "Çocuk üzerine‚ Fatiha okunur" der ve şöyle dua ederdi: "Ey Allah'ım; bunu bize öncü yap, karşılayıcı kıl, (ahiret) azığı ve ücret yap." Buhari, Cenaiz 66. (Bab başlığında senetsiz olarak geçmiştir.)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,