Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 03:02 Bu haber 118 kez okundu
 
Ramazan'ı Din - lenerek Değerlendirelim 7
 
 
Râmazan İklimi Haberi


RAMAZAN SADAKASI...

Müslüman âilenin, âile fertlerini, özellikle bu fazîletli ayda (Allah yolunda) harcama ve infakta bulunmaya alıştırması gerekir.

Abdullah b. Abbas'tan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

(( كَانَ رَسُولُ اللهِ ج أَجْوَدَ النَّاسِ، وَكَانَ أَجْوَدُ مَا يَكُونُ فِي رَمَضَانَ حِينَ يَلْقَاهُ جِبْرِيلُ، وَكَانَ يَلْقَاهُ فِي كُلِّ لَيْلَةٍ مِنْ رَمَضَانَ فَيُدَارِسُهُ الْقُرْآنَ، فَلَرَسُولُ اللهِ ج أَجْوَدُ بِالْخَيْرِ مِنَ الرِّيحِ الْمُرْسَلَةِ.)) [ متفق عليه ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- insanların en cömerdi idi. Ramazan ayında Cebrail ile buluştuğu zaman daha da cömert olurdu.Kendisi her gece Ramazan’da Cebrail ile buluşur, karşılıklı olarak onunla Kur’an okurdu. Şu bir gerçek ki, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- hayır konusunda son derece hızlı esen rüzgârdan daha cömert idi."

Müslümanın, insanlardan dilenmeyen, sadakayı hak eden, gizli ve takvâ sahibi kimseleri arayıp bulmakta gayret etmesi gerekir. Zirâ bu kimseler, sadakaya, yollarda, câmilerde ve çarşı-pazarlarda gördüğümüz kimselerden daha hak sahibidirler.

Yine, bir kimsenin, âile fertlerini infakta bulunmaya alıştırması, onları bu davranışa teşvik etmesi ve onlara sadaka ve iyilikte bulunmanın fazîletlerini hatırlatması faydalı olur.

Oruçluları iftar ettirmek (onlara iftar vermek)

(Ramazan ayında) gördüğümüz güzel manzaralardan birisi de; fakirleri ve iftarlarını hazırlama zamanı bulamayan çalışanları iftar ettirmek için her yerde yaygın hâle gelen Ramazan sofralarıdır.

Bu sebeple müslüman âilenin yapılan bu iyiliğe, ya mal ile ya da yemekle katılması ve ona ortak olması -ki bu daha fazîletlidir- gerekir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:
(( مَنْ فَطَّرَ صَائِمًا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ، غَيْرَ أَنَّهُ لَا يَنْقُصُ مِنْ أَجْرِ الصَّائِمِ شَيْئًا.)) [ رواه أحمد والترمذي وابن ماجه وصححه الألباني]

"Kim, bir oruçluyu iftar ettirirse, ona oruçlunun sevabının aynısı verilir (onun kadar sevap kazanır). Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez."

 

Haddini Bilen Adam
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Ramazan'ı, Din, -, lenerek, , Değerlendirelim, 7,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Yaşadığın sürece ALLAH'ın sınırlarını koru ki Mü'minlerden olasın. Bu sınırların Start noktası; MÜ'MİNUN SÜRESİ ilk 9 ayeteki altı çizili kurallardır.!!


HİKMET/HADİS
“Her türlü kavlî, bedenî ve mâlî ibâdetler Allâh’a mahsustur. Ey Peygamber, selâm ve Allah’ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selâm bizlere ve Allâh’ın sâlih kullarına olsun. Ben şehâdet ederim (yakînen bilirim) ki, Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehâdet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.” (Ebû Davud, Salât, 182. I, 591)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,