Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 02:40 Bu haber 113 kez okundu
 
Ramazan'ı Din - lenerek Değerlendirelim 5
 
 
Râmazan İklimi Haberi


CEHENNEM ATEŞİNDEN KURTULMAYI KAZANMAK...

Müslüman âilenin, Ramazan ayı için yaptığı planında, bütün âile fertlerinin cehennem azabından kurtulmaları olmalıdır.Bu ise ancak, orucu ve Ramazan gecelerini ibâdetle geçirmeyi en güzel bir şekilde yerine getirmekle, bütün azaları günahlardan korumakla ve insanlara en güzel şekilde davranmakla olur.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( إِنَّ لِلهِ تَبَارَكَ وَتَعَالَى عُتَقَاءُ فيِ كُلِّ يَوْمٍ وَلَيْلَةٍ.)) [ رواه البزار وصححه الألباني ]
"Şüphesiz ki Allah Tebâreke ve Teâlâ'nın, (Ramazan'ın) her gün ve gecesinde (cehennem ateşinden) azâd ettiği (kurtardığı) nice kullar vardır."

Sahibini cehennem ateşinden kurtaran sebeplere sarılmak gerekir.Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

1. MÜSLÜMANIN IRZINI (namusunu) SAVUNMAK.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( مَنْ ذَبَّ عَنْ عِرْضِ أَخِيهِ بِالْغِيبَةِ، كَانَ حَقًّا عَلَى اللهِ أَنْ يُعْتِقَهُ مِنْ النَّارِ.)) [ رواه أحمد وصححه الألباني ]
"Kim, (müslüman) kardeşinin ırzını gıyâbında savunursa (korursa), onu cehennem ateşinden azâd etmek (kurtarmak), Allah'ın üzerine bir haktır. "

2. MÜSLÜMANIN IRZINI (namusunu) VE "CANINI" SAVUNMAK.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:
(( مَنْ كَانَ سَهْلاً هَيِّناً لَيِّناً، حَرَّمَهُ الله عَلَى النَّارِ.))[رواه الحاكم وصححه الألباني ]

"Kim, (insanlarla ilişkilerinde) kolay ve yumuşak huylu olursa, Allah onu cehennem ateşine haram kılar (cehenneme girdirmez)."

Haksız yere bir cana kıymayı, bütün canları öldürmek gibi kabul eden (Mâide, 32.) ve saldırana aynen karşılık vermeyi emreden(Bakara, 194.) Allah’ın buyruklarıdır...Canın yanı sıra, mal, din ve aile gibi dokunulmaz değerlerin de, gerektiğinde can pahasına savunulmaya değer olduğunu ortaya koyan şu hadisse önemlidir...

Ki Allah Rasulü buyuruyor..

“Her Müslümanın diğerine, canı, malı, ırzı (onuru, manevi şahsiyeti) haramdır (dokunulmazdır).” (Müslim, Birr, 32.)

Evet, bir mümin kendi canını, malını, ırzını, savunma yetkisine sahip ol­duğu gibi diğer mümin kardeşini de savunma yetkisine sahiptir....Aksi taktir­de; "müminler ancak kardeştirler" Hucurat-10 âyet-i celilesinin ifade buyurduğu ma­na gerçekleşmiş olmaz....Zaten müslümanı, müslüman olmayandan ayıran en belirgin vasıflardan biri de hakkı savunmada kınayanın kınamasından korkmaması ve zalimin zulmüne karşı çıkmaktan çekinmemesidir. Bu itibarla, müslümanın bir mümin kardeşini savunması müslümanlığının gereğidir. Bu gereği yerine getirmediği taktirde artık ondan bir şey beklemek abestir.

Bu hususta Peygamber (as) şöyle buyuruyor:
"Ümmeti­min zalimin karşısında »sen zalimsin» demekten çekindiğini gördüğünüz zaman, artık onlara veda edin."

(Müsned İmam Ahmed, c. II, sh. 163-190]

Haddini Bilen Adam

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Ramazan'ı, Din, -, lenerek, , Değerlendirelim, 5,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Yaşadığın sürece ALLAH'ın sınırlarını koru ki Mü'minlerden olasın. Bu sınırların Start noktası; MÜ'MİNUN SÜRESİ ilk 9 ayeteki altı çizili kurallardır.!!


HİKMET/HADİS
“Her türlü kavlî, bedenî ve mâlî ibâdetler Allâh’a mahsustur. Ey Peygamber, selâm ve Allah’ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selâm bizlere ve Allâh’ın sâlih kullarına olsun. Ben şehâdet ederim (yakînen bilirim) ki, Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehâdet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.” (Ebû Davud, Salât, 182. I, 591)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,