Haber Detayı
27 Aralık 2015 - Pazar 04:32 Bu haber 765 kez okundu
 
Kuran Ve Sünnet'de Cemâat 3.Bölüm
 
 
Haberi


LİDERDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

•LİDER CESARETLİDİR:
Bir liderde bulunması gereken özelliklerden bir tanesi cesarettir. Zamanı gelir lider tek başına kalabilir.Davasını ve idealini tek başına göğüslemek zorunda kaldığında arkasında binlerce kişi varmış gibi hareket edebilmelidir ki hedefine ulaşabilsin. Korkak insan lider olamaz.Peygamberimiz Efendimiz şirk içinde yüzen Arabistan’da tek başına tevhid sancağını kaldırmış, büyük bir düşman ailesiyle yalnız başına mücadele etmiştir.

 

• LİDER ZOR ZAMANLARIN ADAMIDIR:
Gerçek lider kriz dönemlerinde ve kritik anlarda ortaya koyduğu performansla kendini gösterir. Huneyn savaşında ordu dağılma tehlikesiyle karşılaşıncaatını mahmuzlamış  öne atılmış ve “ben Abdulmuttalib’in oğluyum, yalan yok, ben peygamberim “ diyerek ordusuna cesaret vermiştir.

 

• LİDERİN SUNDUĞU MESAJ HAYATLA ZIDLAŞMAMALIDIR :
Bu mesajların geçerliliği hususunda hem bugün hem yarınlar adına emin olmalı. Ve lider de sunduğu mesajlarda aynı duyguyu aynı emniyeti taşımalı. Hiç sarsılmadan duruşunu koruyabilen lider çok azdır. Bu konuda en güzel örneği yine Peygamberimizin hayatında buluyoruz; sıkıntının her çeşidine rağmen davasından hiç geri adım atmamış, duraksamamış, yapılan dünyalık teklifler karşısında asil duruşunu hiç bozmamıştır. Sahabesine her zaman kararlılığı konusunda model olmuş ve davası uğruna canını, malını, yurdunu feda edebilen bir toplum oluşturmuştur. Mekke’de yaşadığı en zor yıl olan hüzün yılında bile hüznünü Rabbine havale edip, Rabbinin davası uğruna kapı kapı dolaşıp davet yapmıştır.

 

• LİDER HIZLI VE İSABETLİ KARAR VEREBİLMELİDİR:
İsabetli karar verebilmek yapılacak işlerin esasıdır.İsabetli karar ancak vaktinde verilen karardır. İsabetli olmakla acele karar vermek birbirne neredeyse zıt kutuplardadır. Ancak lider en zor zamanda en doğru kararı verebilmelidir. Bu yönüyle Peygamberimiz hezimeti zafere dönüştürmeyi her zaman başarmıştır. Efendimiz hızlı karar verme özelliğini bazen de olumsuz durumlara mani olmak için kullanmıştır. Beni Mustalik seferinde münafık başı Abdullah bin Übey bin Selül’ün yaktığı fitne ateşinin getireceği sonuçları önceden hesaplamış ve hızlı karar verme yeteneğiyle durumu bertaraf etmiştir. Übey bin Selül, iki sahabenin tartışmasını fırsat bilerek aklınca ortalığı karıştırmak istemiştir:“Topraklarımızda bizi rahatsız ediyorlar, Kureyş’ten Müslüman olanların bize karşı durumu “ besle kargayı oysun gözünü” sözü gibidir, Medine’ye dönünce aziz olanlar zelil olanları oradan çıkaracaktır.” Diyerek fitili ateşler. Peygamberimiz süratle karar verir, orduyu yola çıkarır, 30 saat yol giden ordu konaklama yerine vardığında yorgun düşer ve hemen uykuya dalar. Böylece fitne ateşi büyümeden söndürülür.

 

• LİDER HER TÜRLÜ PROBLEMİN ÜSTESİNDEN GELEBİLME KABİLİYETİNE SAHİP OLMALIDIR:
Yönetim problem çözebilme sanatıdır. Bir lider arkasındaki insanların ferdi, ailevi,ictimai problemlerini çözdüğü ölçüde kabul görür.Bu konuda peygamberimizin   hayatında çok fazla örnek vardır. Daha peygamber olmadan Hacerülesved taşının yerleştirilmesi hadisesindeki tutumlu kararı,Medineye Hicretten sonra çıkan sorunları herkesi memnun edecek şekilde çözüme kavuşturması, Huneyn ganimetlerinin dağıtımı sırasında çıkan gerginliği hemen çözmesi bunların başlıcaları.

 

• LİDER İNSAN KAZANMAYA , İNSAN YETİŞTİRMEYE ÖNEM VERMELİDİR:
Lider bilmelidir ki her insan özel ve önemlidir. Bundan dolayı sorumlu olduğu her ferdin büyüyüp gelişmesine, şahsi, mesleki ve ruhi gelişimlerini tamamlamalarına imkan sunmalıdır. Peygamberimiz kendisinin de bu yönüne dikkat çekerek; “Ben muallim olarak gönderildim” (İbni Mace, Mukaddime 7) demiştir. Özellikle Medine döneminde okuma yazma seferberliği başlatmış, mescidin bir kısmını bu işe tahsis etmiştir. Bu bölüme SUFFA denmişti. Suffa ilk İslam üniversitesidir. Bizzat kendisi burada dersler vermiş, başka konularda da dersler vermek üzere öğretmenler atamıştır. Mesela Ubade biin Samit okuma yazma öğreten öğretmenlerden biridir. Bu çalışmalar hızla büyümüş, okulların sayısı artmış ve 23 yıllık risaletin sonunda bedevi bir toplumdan aydın bir cemaat çıkarmıştır.

 

• LİDERİN İKNA KABİLİYETİ GÜÇLÜ OLMALIDIR:
Lider karar verirken otoritesini değil, ikna kabiliyetini kullanmalıdır. Zorlama yerine muhatabının aklına ve kalbine hitab etmelidir. Huneyn ganimetlerinin dağıtıldığı gün dağıtıma itiraz eden Ensar’a yaptığı konuşma bunun en güzel örneğidir.

 

• LİDER SORUMLULUK DUYGUSUNA SAHİP OLMALIDIR:
Lider sorumluluk adamıdır, ne kendi heva ve hevesleri, ne kazandığı makamın getirileri, ne zorlu engeller onu sormluluğundan alıkoymamalıdır. Peygamberimizin  sorumluluğu evvela tebliğ idi. Bütün insanlara Allah’ı anlatmaktı ilk vazifesi. Ve Muhammed Peygamber bu konuda çok hırslıydı. Allah’da bu konuda peygamberini uyarmıştı:Bu hitaba inanmamaları yüzünden kendine kızıp helak edeceksin...

 

• LİDER İLERİ GÖRÜŞLÜ OLMALIDIR:
Bu özelliği tanımlamak oldukça zor olmasına rağmen; lider yürüdüğü yolun sonunu görebilmelidir. Önceden görmek biraz da sezgiyle alakalı olsa da, lider geçmiş ve bugün de yaşanılanlardan değerlendirme yapıp, dersler çıkarmalı, gelecekteki muhtemel sonuçları görebilmelidir. Liderin ileri görüşlü olması ortaya koyduğu prensip, ilke ve fikirlerin tutarlı olması açısından da önemlidir. Bu konuda  Peygamberimizin hayatındaki en güzel örneği Hudeybiye Barış Andlaşması vermektedir.

 

• LİDER TEMİZ BİR GEÇMİŞE SAHİP OLMALIDIR:
Bu bir lider için çok önemlidir. Kendisini yöneticiliği sırasında töhmet altında bulunduracak bir geçmişi olmamalıdır. Peygamberimiz 40 yaşına kadar bulunduğu toplumun El-emin’i idi. Lider olmadan önce bile lider gibi yaşıyordu.

 

• LİDER TOPLUMUNU SEVMELİ VE TOPLUMU TARAFINDAN SEVİLMELİDİR:
Lider karakteriyle, kişisel özellikleriyle kendini sevdirmeli, güven duygusu vermeli ki toplumu tarafından sevilsin, örnek olsun, kendisine itibar edilsin  Peygamberimiz toplumu tarafından sevilme konusunda çok şanslıydı….En çok sevilen, en çok saygı duyulan, en çok güven duyulan, en çok özlenen lider olma özelliğini 1400 yıl geçmesine rağmen hala korumaktadır. Selam olsun o kutlu şahsiyete ve yolunda gitmeye gönül vermiş güzel insanlara..


Zeynep BİLMEM

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Kuran, Ve, Sünnet'de, Cemâat, 3.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Yaşadığın sürece ALLAH'ın sınırlarını koru ki Mü'minlerden olasın. Bu sınırların Start noktası; MÜ'MİNUN SÜRESİ ilk 9 ayeteki altı çizili kurallardır.!!


HİKMET/HADİS
Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurdular: "Namaz başlar ve akşam yemeği de hazır olursa akşam yemeğiyle başlayın." Buhari, Et'ime 58, Ezan 42; Müslim, Mesacid 65, (558)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,