Haber Detayı
22 Ekim 2018 - Pazartesi 00:54 Bu haber 607 kez okundu
 
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -5-
 
 
ORJİNAL İSLAM Haberi


HIZLA AKIP GİDİYOR ZAMAN!
 

Dün ağaçları süsleyen, kuşları gizleyen, tırtılları besleyen,İlahi tezgahta lif lif dokunan güzelim yapraklar; bu gün ayrılık eşiğinde son bir güzellik sergiliyorlar ölümü ve Dünyanın çarçabuk geçiciliğini anımsatarak... Sararan, kızaran bozaran, yeşilde ısrar eden rengareng yarprakla; günışığında ışıl ışıl ışıldar iken,hafif esintide tiril tiril titrer iken,ve birer birer, üçer beşer yere düşer iken apayrı bir güzellik sergiliyor. Ve İnsana biraz hüzün ile karışık bir şenlik sunuyorlar...

<<<< http://www.youtube.com/watch?v=YTF0-zVrEQ4 >>>>

 

Dün, Ağaçlar᾿ın Gıcırtı᾿sına ve Sincâblar᾿ın Hışırtı᾿sına karışan Kuş Nağmeleri, hele hele favori kuşuşm Karakuşun  Fecr᾿in ağarmasından Gece᾿nin kararmasına değgin süren-kesilmeyen nağmeli ötüşü, gün boyunca süren Arı Ve Sinek Vızıltısı, gecenin geç sāatlerine değgin susmayan Böcek Vızıltısı kesiliverdi bugün.Ve İnsānlar keza; dökülen Yapraklar gibi, kesilen ve(ya) yıkılan Ağaçlar gibi, her gün Yer᾿e (Toprağ᾿a) düşer. Geçip giden Yıllar; Ömür Ağacı᾿mızdan dökülen Yapraklar...

وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ يَسْجُدَانِ
Yıldızlar/Otlar ve ağaçlar; (Yaratılış᾿ları gereğince, o Rahman'a)  Secde ederler (boyun eğerler) (Rahman-6)

مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِيهَا نُعِيدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْ تَارَةً أُخْرَى
O᾿ndan ( = Yer᾿den / Toprak᾿dan) yaratdık sizi, yine (Ölüm᾿ünüzden sonra) O᾿na döndüreceğiz sizi. Ve O᾿ndan çıkaracağız sizi bir başka kez!  (Taha-55)

 

Zaman hızla akıp giderken, Doğru᾿da & İyi᾿de Sabır & Qarâr; çok güzel & çok gerekli! Yanlış᾿da & Kötü᾿de İnad ve Isrâr; çok kötü & çok gereksiz!

وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ فَمَن شَاء فَلْيُؤْمِن وَمَن شَاء فَلْيَكْفُرْ
Ve de ki: «Ḥaqq (Gerçek); Rabb'inizdendir. Artık kim dilerse Îmān etsin ve kim dilerse küfr etsin (inkār eylesin).» (Kehf-29)

أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ لِيَوْمٍ عَظِيمٍ يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ
Bunlar, sanmıyor-düşünmüyor-inanmıyorlar mı ki, şüphe yok, onlar (öldükden sonra yeniden) diriltilecek kimselerdir?
Bir Büyük Gün içün. O Gün ki İnsānlar, Rabbu᾿l-Âlemin içün (bütün Varlıklar᾿ın Sâhibi olan Allah içün) Qıyâm ederler (kalkarlar / dîvân dururlar). (Duha-4,6)

كَلَّا لَا تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ
Hayır hayır. Ona(-buna-şuna) itâat etme! Ve secde et (yalınız senin Rabb'in içün Yere kapan) ve (O na) yak(ın)laş! (Secde-19)

إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا
Şübhesiz ki Biz, Yeryüzü’ndeki Şeyler’i ona bir Süs kıldık ki,  (İnsānlar’ın )hangileri Amel’ce daha güzeldir diye onları imtihân edelim. (Kehf-7)

وَإِنَّا لَجَاعِلُونَ مَا عَلَيْهَا صَعِيدًا جُرُزًا
Bununla berâber, şübhesiz ki Biz, O’nun üzerinde (Yeryüzü’nde) ne varsa, elbette kupkuru bir Toprak yapanlarız.(Gün’ü gelince Yeryüzü’nün bütün gözalıcı Yeşillikler’ini / cezbedici Güzelliğ’i olan her Şey’i kesinlikle kupkuru bir Toprak Düzlüğü’ne çevireceğiz.) (Kehf-8)

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِينَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَيْنَكُمْ وَتَكَاثُرٌ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ كَمَثَلِ غَيْثٍ أَعْجَبَ الْكُفَّارَ نَبَاتُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَكُونُ حُطَامًا وَفِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَمَغْفِرَةٌ مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٌ وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ
Biliniz ki: Dünya Hayatı (şu İğreti Yaşayış / Āhiret Kazancı’na yer vermeyen Dünya Yaşayışı); şüphesiz, ancak bir oyundur,bir eğlencedir, bir süsdür/bezenti'dir ve aranızda karşılıklı övünme ve mal'da & evlad'da bir çoğalış/çokluk yarışı'dır. Bir yağmur gibi ki  nebat'ı (O’nun bitirdiği Ot, Bitgi, Ağaç) ekinciler'i/çiftçiler'i imrendirmiştir, sonra(o Nebāt) heyecana gelir / kuruyuverir. Artık onu görürsün ki sararmış-solmuştur. Sonra olur bir çer çöp. Ve Ahiret'tede çetin azab vardır, ve Allah'dan bir Mağfiret  ve bir Rıdvan (Hoşnudluk) vardır. Ve Dünya Hayat(şu İğreti Yaşayış / Āhiret Kazancı’na yer vermeyen Dünya Yaşayışı); başka değil, ancak aldanış met'aıdır. (Hadid-20)

سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاء وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
Ve Yarışarak koşun Rabb'inizin bir Mağ'firet'ine ve bir Cennet'ine ki; en'i/genişliği; göğün ve yerin genişliği gibidir, Allah'a ve O nun Resuller'ine iman etmiş olanlar içun hazırlanmışdır. Bu; Al'ıdırlah'ın Fadl'ıdır (Lutf'udur), dilediği kimseye verir onu. Ve Allah; Büyük Fadıl (Lutuf) Sahibi'dir. (Hadid-21)

 

Ölüm yakın. (Son) Saat yakın. Qıyâmet (Diriliş-Kalkış) yakın. Din (Huküm-Hisâb) Günü yakın. Yaklaşdı o Yaklaşıcı (Son Saat)!

أَزِفَتْ الْآزِفَةُ
Yaklaşdı o Yaklaşıcı!

لَيْسَ لَهَا مِن دُونِ اللَّهِ كَاشِفَةٌ
Yokdur O’na Allah ’dan başka Açıcı. (O’nu Ortaya اıkarıcı (hiçbir güç) yokdur, Allah’dan başka!) (Necm-57,58)

 

(Allah'dan başka O’nu Keşf Edecek: açacak, geldiḡi zaman kaldıracak, Vaqt’ini erteleyecek veya O’nun ne zaman geleceḡini belirleyecek kimse yokdur...O’nu açıḡa çıkaracak, Iztırablar’ını, Acılar’ını ortadan kaldıracak, Allah’ın dışında kimse yokdur.)

أَفَمِنْ هَذَا الْحَدِيثِ تَعْجَبُونَ
Şimdi siz bu Söz’den mi (Qur'an’dan mı) Hayret’e / Şaşgınlıḡ’a düşüyorsunuz?

وَتَضْحَكُونَ وَلَا تَبْكُونَ
Ve gülüyorsunuz da aḡlamıyorsunuz?

وَتَضْحَكُونَ وَلَا تَبْكُونَ
Daha kafa tutuyor, sefîhce Ğaflet içinde eḡlenip oyalanıyorsunuz!

فَاسْجُدُوا لِلَّهِ وَاعْبُدُو
Haydi, artık (bırakın bu Ğaflet’i de) Allah’a Secde ve İbādet edin! (Haydi Allah’a Secde edin,O nu İlâh tanıyın, candan O na Teslîm olup, Müslimler olun, Saygı’yla O na Kulluk edin, O nun Din’ine girin, O’nun koyduḡu Şerîat’a uyun-baḡlanın, O na boyun eḡin. ) (Necm-59,60,61,62)

وَتَوَكَّلْ عَلَى الْحَيِّ الَّذِي لَا يَمُوتُ وَسَبِّحْ بِحَمْدِهِ وَكَفَى بِهِ بِذُنُوبِ عِبَادِهِ خَبِيرًا
Ve Tevekkül᾿de bulun (dayan) o Hayy᾿e (Ezel᾿den Ebed᾿e diri᾿ye) ki, hiç ölmez, ve O na Hamd᾿iyle (Ona Özgü Övgü ile) Tesbîḥ᾿de bulun! (Eksik Sıfatlar᾿dan tenzîh et O nu! O na yakışmayan Şeyler yakıştırma O na! O᾿nun önündeki Duruş᾿nu temiz tut!) Ve yeterlidir O, Kullar᾿ının Suçlar᾿ından Haberli olarak. (Furkan-58)

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي مَقَامٍ أَمِينٍ
Şübhesiz ki Müttaqîler (Allah᾿a karşı gelmekden Sakınan-Korunanlar;  bir Emin maqam ᾿da (Huzün᾿den ve Korku᾿dan uzak, bir Güvenli Yer Ve Konum᾿da)dırlar; 

فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ
Cennetler᾿de Ve Pınarlar ᾿da.

يَلْبَسُونَ مِن سُندُسٍ وَإِسْتَبْرَقٍ مُّتَقَابِلِينَ
İnce İpek᾿den ve Parlak Atlas᾿dan giyinirler, karşılıklı olarak.

كَذَلِكَ وَزَوَّجْنَاهُم بِحُورٍ عِينٍ
İşte böyle. . . Onları İri Ceylân Gözlü Eşler᾿le eşleşdirmişizdir.

يَدْعُونَ فِيهَا بِكُلِّ فَاكِهَةٍ آمِنِينَ
Orada, kendileri Güven İçinde Bulunanlar olarak, her çeşid Meyva᾿yı diler/ çağırır getirdirler.

لَا يَذُوقُونَ فِيهَا الْمَوْتَ إِلَّا الْمَوْتَةَ الْأُولَى وَوَقَاهُمْ عَذَابَ الْجَحِيمِ
Orada Ölüm'ü tadmazlar, İlk Ölüm᾿den başka,  ve korumuşdur onları (Allah,) Cehennem Azabı᾿ndan. 

فَضْلًا مِّن رَّبِّكَ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
Senin Rabb᾿inden bir Fadıl (Lutuf) olarak. İşte budur, O büyük başarı / büyük kurtuluş! (Duhan-51,57)

“Qıyâmet Günü hiç bir Kul, bulunduğu yerden kıpırdayamaz, kendisine (şunlardan) sorulmadıkça: Ömür᾿ünü nerede tüketmiş, İlm᾿iyle ne gibi işler yapmış, Māl᾿ını nereden kazanmış ve nerede harcamış, Cism᾿ini nerede yıpratmış olduğundan.” (Tirmizî, Qıyâmet, 1)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
Ey Îmān edenler! İttiqâ᾿da bulunun (karşı gelmekden sakının-korunun) Allah᾿a, ve baksın her Nefs, yarın içün ne taqdîm etmiş (önden göndermiş), ve İttiqâ᾿da bulunun Allah᾿a! Çünki Allah; her ne yaparsanız, şübhesiz Habîr᾿dir (Ḣaberli᾿dir). 

وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ
Ve o kimseler gibi olmayın ki Allah ᾿ı unutmuşlardır, artık O da, onlara kendilerini unutdurmuşdur! İşte onlar; Fâsıqlar᾿dır  (İlâhî Sınırlar᾿ı Aşıp Yozanlar / Yol᾿dan Çıkmışlar᾿dır) onlar. (Haşr-18,19)

أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا يَكُونُوا كَالَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ
Zaman gelmedi mi İman edenler içun? Ki Qalbler'i Ḣuşû'  duysun / ürpertiyle yumuşasın, Zikrullah içun (Allah᾿ı anış / Qur'an  içun) Ve Haqq᾿dan Nuzûl etmiş  bulunan Şey içun (Yüceler᾿den inmiş bulunan Haqq içun)! Ve olmasınlar şol kimseler gibi, ki bundan önce kendilerine Kitab verilmiş,sonra üzerlerinden ki bundan önce kendilerine Kitab verilmiş, uzun zaman geçmiş de Qalb'leri katılaşmıştır! Ve Onlardan bir çoğu Fasıqlar'dır.

اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ
Bilin ki: Allah diriltiyor / Ḥayat᾿a kavuşduruyor yeryüzünü, Ölüm'den sonra. And olsun ki Beyan etdik (Açıkca Bildirdik) size Ayetler'i, ola ki Aqıl edersiniz / Aql'ınızı erdirirsiniz. (İyi düşünün ki, Allah; Yeryüzü᾿nü bile Ölüm᾿ünden sonra diriltiyor. Gevşeyen ve uyuklayan Gönüller᾿i de böylece diriltebilir. Ki Aql᾿lını çalıştıran, Zihn᾿ini işleten kimseler içün bu canlanmayı gerçekleştirecek Âyetler᾿imizi iyice açıklamış bulunuyoruz.)(Hadid-16,17)

Niyazi Güllü

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Kevni, Ayetler, Ve, Kozmik, Ayetlerin, Beşeriyeti, İnşa, Süreci, -5-,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -7-
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -6-
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -4-
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -3-
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -2-
Kevni Ayetler Ve Kozmik Ayetlerin Beşeriyeti İnşa Süreci -1-
Hayvanlaşma Temâyülü -2-
Hayvanlaşma Temâyülü -1-
Ruhumun Derinliğinden 29.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 28.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 27.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 26.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 25.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 24.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 23.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 22.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 21.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 20.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 19.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 18.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 17.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 16.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 15.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 14.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 13.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 12.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 11.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 10.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 9.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 8.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 7.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 6.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 5.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 4.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 3.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 2.Bölüm
Ruhumun Derinliğinden 1.Bölüm
Kıssaların Zamanın Şahidlerine & Muhatablarına Nasihati -2-
Kıssaların Zamanın Şahidlerine & Muhatablarına Nasihati -1-
Kuran'da Akıl Ve Akletmek 7.Bölüm
İslam Nedir? -2-
İslam Nedir? -1-
Din Nedir? 50.Bölüm
Din Nedir? 49.Bölüm
Din Nedir? 48.Bölüm
Din Nedir? 47.Bölüm
Din Nedir? 46.Bölüm
Din Nedir? 45.Bölüm
Din Nedir? 44.Bölüm
Din Nedir? 43.Bölüm
Din Nedir? 42.Bölüm
Din Nedir? 41.Bölüm
Din Nedir? 40.Bölüm
Din Nedir? 39.Bölüm
Din Nedir? 38.Bölüm
Din Nedir? 37.Bölüm
Din Nedir? 36.Bölüm
Din Nedir? 35.Bölüm
Din Nedir? 34.Bölüm
Din Nedir? 33.Bölüm
Din Nedir? 32.Bölüm
Din Nedir? 31.Bölüm
Din Nedir? 30.Bölüm
Din Nedir? 29.Bölüm
Din Nedir? 28.Bölüm
Din Nedir? 27.Bölüm
Din Nedir? 26.Bölüm
Din Nedir? 25.Bölüm
Din Nedir? 24.Bölüm
Din Nedir? 23.Bölüm
Din Nedir? 22.Bölüm
Din Nedir? 21.Bölüm
Din Nedir? 20.Bölüm
Din Nedir? 19.Bölüm
Din Nedir? 18.Bölüm
Din Nedir? 17.Bölüm
Din Nedir? 16.Bölüm
Din Nedir? 15.Bölüm
Din Nedir? 14.Bölüm
Din Nedir? 13.Bölüm
Din Nedir? 12.Bölüm
Din Nedir? 11.Bölüm
Din Nedir? 10.Bölüm
Din Nedir? 9.Bölüm
Din Nedir? 8.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 23.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 22.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 21.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 20.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 19.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 18.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 17.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 16.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 15.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 14.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 13.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 12.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 11.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 10.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 9.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 8.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 7.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 6.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 5.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 4.Bölüm
Kur'an Ve Hadis'ler İle Dua'ya Hicret 3.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 54.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 53.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 52.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 51.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 50.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 49.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 48.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 47.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 46.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 45.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 44.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 43.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 42.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 41.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 40.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 39.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 38.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 37.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 36.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 35.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 34.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 33.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 32.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 31.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 30.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 29.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 28.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 27.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 26.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 25.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 24.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 23.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 22.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 21.Bölüm
Kuran'da Müminlerin Vasıfları 20.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 160.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 159.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 158.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 157.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 156.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 155.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 154.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 153.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 152.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 151.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 150.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 149.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 148.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 147.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 146.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 145.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 144.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 143.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 142.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 141.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 140.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 139.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 138.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 137.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 136.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 135.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 134.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 133.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 132.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 131.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 130.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 129.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 128.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 127.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 126.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 125.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 124.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 123.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 122.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 121.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 120.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 119.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 118.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 117.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 116.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 115.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 114.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 113.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 112.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 111.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 110.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 109.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 108.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 107.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 106.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 105.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 104.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 103.Bölüm
Orjinal İslam'da Fakir Algısı 102.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
İslam YIKIM ve YAPIM dinidir! Orj,, isLAm


HİKMET/HADİS
Cündeb (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Kitabullah hakkında şahsî re'yi ile söz ederse, isâbet bile etse hatâdadır." Ebu Dâvud, İlm, 5 (3652); Tirmizî, Tefsir 1, (2953


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,