Haber Detayı
12 Aralık 2015 - Cumartesi 18:57 Bu haber 1714 kez okundu
 
İslamda Toplum Ve Aile Düzeni 1.Bölüm
 
 
Haberi


Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…
Hamd alemlerin Rabbi, yüceler yücesi vedud olan Allah’a, salatü selam mü’minlerin örnek ve önderi nebiler serveri Hz Muhammed’e olsun.  Konumuz İslamda toplum ve aile düzeni;  
Amacı sağlam bir toplum inşaası olan islam, aileye büyük önem vermiştir. Çünkü aile toplumun temel taşı ve toplumun en küçük sosyal birimidir. Bu demektir ki aile adı altındaki küçük birimler halkalar dahilinde büyük bir medeniyetin inşasına ön ayak olmaktadır. Tarih boyunca kuvvetini ailelerden alan toplumlar bu sayede uzun süreli ayakta kalabilmişlerdir. Dolayısıyla insanın ilk kültür ocağı, ilk okulu, ilk sevgi kaynağı ve ilk dostlarını tanıdığı bir yuvadır...‘’Ben dindarlığımı annemin dindarlığına borçluyum.’’diyen bilge kral Aliya İzzetbegoviç; yetişmenin ilk unsurunu özelde anneye genelde aileye bağlayarak anneleri İslam toplumunun mürebbiyeleri, bu toplumun en aziz öğretmenleri oldugu gerçeğini vurguluyor....

’’Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar." (Buhari, Tefsir (Rûm), 2) 

Hadisde olduğu gibi nesillerin ve toplumların değişimi yetiştiği ailenin dini üzere şekillenir...İslam dini, iffetsizlik sayılan zina, fuhuş ve her türlü gayri meşru ilişkiyi haram saymış ve şiddetle yasaklamıştır. Velevki hristiyanlıkta olduğu üzere insanın ruhbanlığını (evlenmekten uzak durmasını)da istemez...


"Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır..(Hucurat 13)


İnsan neslinin devamı, nesebin muhafazası, toplumu meydana getiren ve toplumun temel taşı olan aile müessesesinin kurulması evlilikle mümkün olur. Bu ise nikahla başlamaktadır. Nikah kelimesi, arapça sözlükte; “eklemek, toplamak” veya “akit yapmak ve cinsi ilişkide bulunmak” gibi anlamlara gelmektedir. Dini ıstılahta ise: Evlenme, karı koca arasında birlikte yaşamaya ve karşılıklı yardımlaşmaya imkân veren ve taraflara karşılıklı hak ve ödevler yükleyen bir sözleşmedir. Birbirine haram olan kadın ve erkek, bu akitle birbirlerine helâl olurlar.


‘’Allah size kendinizden eşler var eder. Eşlerinizden de oğullar ve torunlar var eder. Size temiz şeylerden rızık verir. Öyleyken batıla inanıyorlar ve Allah’ın nimetlerini inkâr mı ediyorlar? (Nahl-72)


Evlilik ,olgunlaşmak ve hakikate bir adım daha yaklaşmak noktasında gerekli bir basamaktır. İnsanın yaratılıştan gelen bu ihtiyacına kayıtsız kalması fıtri bir zarara uğramasına sebep olur. Temellendiremediği hayatı manevi duygudan yoksun olur. İslam gelmeden evvel arap toplumlarında –o günün toplumları- gibi yıkımlar olduğu , ahlakın çöküp kokuşmalar başladığı bilinmektedir. Gayri meşru ilişkilerin alabildiğince yaygınlaştığı ve özendirildiği günümüzde kendimizi ve çocuklarımızı korumaya alabilmemizin en güzel yolu mutlu bir aile yuvası olduğu gerçeğidir....


İyi bilelim ki; dünyanın her yerinde, İslâmi yapıya sahip ve İslâmı yaşamaya çalışan tüm ailelerin; gerek kitlesel ve gerekse bireysel düşmanları vardır. Bu düşmanlar bazen televizyonla, bazen gazete, dergi ve kitaplarla, bazen çeşitli oyun ve eğlencelerle, bazen moda fırtınalarıyla, bazen çağdaşlık maskeleriyle, bazen sözde kadın haklarıyla, bazen gençlik duygularıyla, bazen milliyetçilik akımlarıyla, bazen ekonomik özgürlük adı verdikleri silahlarıyla, bazen aşk adını verdikleri şehvet dalgalarıyla, bazen köylü-şehirli, kültürlü-kültürsüz yaygaralarıyla, bazen medeni-ılımlı, bazen de gerici-yobaz gibi söz ve hareketleriyle; her zaman karşımıza çıkarlar. 'Bu milletlerin imanlarını ellerinden topluca alamıyoruz, öyleyse sindire sindire, yavaş yavaş ellerinden alalım' diye gece gündüz uğraşıyorlar. 

İslamın tititzlikle korunmasını istediği beş emniyeti olan ; CAN, MAL, NESİL, DİN veAKIL emniyeti evlilik sayesinde kolaylaştırılır. Sevgi şefkat koruma ve sahiplenme iç güdüsü sorumluluk bilinci ve daha bir çok duygu fonksiyonları bu sayede hayat bulur. Böyle bir toplumda islami kalkınma ve çalışmalardaki yaygınlaşma esas alınarak Rabbin razı olduğu islami nizam kurulmuş olacaktır.

Selam Ve Dua ile...

Yasemin İnci KRKY

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İslamda, Toplum, Ve, Aile, Düzeni, 1.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Yaşadığın sürece ALLAH'ın sınırlarını koru ki Mü'minlerden olasın. Bu sınırların Start noktası; MÜ'MİNUN SÜRESİ ilk 9 ayeteki altı çizili kurallardır.!!


HİKMET/HADİS
Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurdular: "Namaz başlar ve akşam yemeği de hazır olursa akşam yemeğiyle başlayın." Buhari, Et'ime 58, Ezan 42; Müslim, Mesacid 65, (558)


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,