Haber Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 02:10 Bu haber 611 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


Allah dedik...
 

-İman ettiğimiz Allah… Cihad: İman edenlerin sorumluluk elbisesini giydiği andan itibaren tüm hayat boyunca Allah yolunda gösterdikleri faaliyetlerin ismidir! Ne nefse ve nede cepheye hapsolmayacak kadar hayati ve hayat boyu sürecek tüm eylemlerin bütünlenmiş ismidir. Hiç bir faktör iman edenler için bu faaliyetlerin önünde bir faktör değildir! Eğer iman edenlere cihaddan yani Allah yolunda her alanda mücadeleden daha güzel gözüken bir şey varsa, o gözüken şey fasıklığın ta kendisidir. Allah: Yolunda sürdürülür, istikrar üzre mücadeleyi her türlü eylemden, ibadetten, hareketten üstün tutan Rabb'dir. Söylemeden geçemeyeceğim. Hani Resulullah´a( a.s ) cephede müşrik iken iman edipde soru soran şehid var idi. "Ey Allah Resulü, ben namaz bilmem, en son hangi vakti eda ettiyseniz öğrette namaz kılayım. Hangisi hayırlıdır? Yoksa namazı kılmayayım da şu içinden çıktığım müşriklere mi saldırayım, ne dersin?" Allah Resulü diyordu ki: "Namaz sonra... Cephedeyiz… Git ve savaş!"... Birkaç saat sonra şehadet haberi geliyordu 1 vakit dahi namaz kılmayan bu cesur sahabeden de. Allah Resulü o tarihin kadim cümlesini kuruyordu: "Az çalıştı amma, çok kazandı."... Allah yolunda mücadele etmek bir insan ömrü kadar değerlidir. Böyle büyük bir davaya adam olmak istiyoruz. O halde hiçbir mesele bizi bu yoldan geri çevirecek kadar ehemmiyet arz etmemeli ki ediyorsa zaten bir fısk-fasıklık üzreyiz demektir. Elbetteki Cihadın önemi üzerinden kurduğum cümleler namaza önemsizlik olarak algılanmamalı. Namaz dediğimiz salat zaten cihadtan bir parçadır. Tedbiren bu cümlemi de eklemek isterim. Allah, yolunda mücadele edenleri seven Rabb'dir. Az veya çok demeyin, süreklilik arz eden emeklere talib olun. Ve bilin ki: Bu yoldaki yukarıdaki örnek gibi ‘az emek de çok emektir, çok emekte çok emektir’ Allah, aksi yollarda kaybolan fasıkları orjinal yoluna erdirmez. Allah buyurdu ki:
‘De ki: ‘Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, aşiretiniz, ele geçirdiğiniz mallar, kesat gitmesinden korktuğunuz bir ticaret ve hoşunuza giden evler size Allah ve peygamberinden ve onun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah öyle fasıklar güruhunu doğru yola erdirmez.’ ( 9 . 24 )

 

-İman ettiğimiz Allah, müminlerin Garantörüdür, Destekçisidir, Velisidir, Dostudur! Galibiyetler rakamlarla elde edilmez. Zafere giden yollarda sayısal çokluklar değil, imansal çokluklar vardır. Allah, görünen ve görünemeyen ordularla iman edenlerin destekçisidir. Rakamcılık oynayanlar, sayılara aldananlar, kafa sayısını güç olarak addedenler, rakamcılık, ebcedcilik, huruficilik oynayanlar sadece kendi kendilerini iyi aldatmakla meşguldürler. İnsan kendi nefsini Allah ile aldatır mı? Tam da böyle işte rakamlardaki gücü asli güç zannederek aldatır. Allah'a ait güç'leri hiçbir kalem yazmakla bitiremez ve O nun gücünü somut zekalardan türetilen cüce güçler asla yenemez! Asla O nu hiç bir güç aciz bırakamaz! Zira: Allah acziyyete düşmekten münezzehtir. Allah, Tevbeleri kabul edici yegane makamdır! Hiç bir güç buna ne aracı olabilir ne torpil sunabilir ne rüşvet verebilir ve nede O nun iradesine ‘Karşı irade’ olarak asla bir müdahalede de bulunamaz! Türkçesini yazayım: Tevbe sadece Allah'a sunulur. Tevbe sunulurkende sizi Allah´a yaklaştıracak olan tevbe, Direk olarak Allah’a tevbe etmeniz olacaktır. Aradaki her kablo, kablolu tevbeleri cehennem gibi çarpar! Allah merhametliler merhametlisidir. Ara kabloları çöpe atarak direk kendisine tevbe sunmamızı dileyen Rabb'dir. Allah buyurdu ki:
‘Gerçekten Allah size birçok yerde, birçok olayda olduğu gibi Huneyn savaşı günü de yardım etti. Hani o gün sayıca çok oluşunuz hoşunuza gitmiş, böbürlenmenize yol açmıştı da bu kalabalıklık size hiçbir yarar sağlamamıştı; yeryüzü, onca genişliğine rağmen size dar gelmişti de sonra arkanızı dönüp kaçmıştınız. Sonra Allah, peygamberinin ve mü'minlerin üzerine kalplere sükunet veren rahmetini indirdi ve görmediğiniz ordular indirip kendisini tanımayanları azaba uğrattı. İşte kafirlerin cezası budur. Bundan böyle bilinki: Allah dilediği kimselerin tevbelerini kabul eder. Allah affedicidir, merhametlidir.’ ( 9 . 25- 26- 27)

 

-İman ettiğimiz Allah… Değerli olanı değerli yapan onun verdiği değerdir! Tam terside böyledir. Allah: necistir, pistir diyorsa bir konuda ve eğer bizlerde değere talip olup değerli, temiz olmak istiyorsak bu denklemden hareket eden kullar olmakla mükellefiz. Şirk: Allah tarafından bize pislik, necaset olarak tarif edilmekte. Demek ki neymiş: Elbiselerin güzel olmuş olması, çirkin olmuş olması, ticari zenginliğin olması, dergahta 40 sene uzletin olması seni temizler seviyesine getirmeye yetmezmiş.Temizlik farzdır diye bin cümle kuran Müslümanlara da bir sitem edeyim.Akide de şirkten temizlenmeyenlerin pis hükmünde olduğunu niye dillendirmiyorsunuz ey kalemler! Yahut dile getirenler niye bu kadar az dillendirmektesiniz bu hayati konuyu? Sizleri bu pislik ile savaşmaktan alıkoyan ne? Malum piyasada fiziksel temizlik üzerine binlerce makale bulmak mümkündür. Amma velakin emr-i ilahi olan ve elbiselerden vb. nesnelerden binlerce kez daha önemli olan şirk´ten temizlik maddesine dair maalesef doğru dürüst üç beş kalem hariç tek cümle dahi göremezsiniz! Anlatır gibi yapıyorlar amma anlatmıyorlar! Akaid dersi verenlere de akaide kitap yazanlarada ve eldeki eserlere de bu tenkidim geçerlidir. Akaid dersinde şirk olmayan bir ümmet acaba elbise ile temiz mi olacağını zannetmekte? Akide diye sunduğunuz necaset tarifi eğer sidikten  ibaretse vay halinize akidesi bozuk akaid tacirleri! Evet... Allah akidesel pisliği, necaseti şirk olarak bize öğreten Rabb´dir. Akidesel necasette boğulan müşriklere Dünyayı dar eden ve adeta akidelere vize uygulayacaksın diyen Rabb´dir. Mescid-i Haram´ı bizlere müşriklerin pis ayak izlerinden korumayı-korumamız için mücadele etmemiz gerektiğini öğreten Rabbdir. Allah bu ümmete ümmetin namusu olan Mescid-i Haram´i müşriklerin pis ellerinden temizleyecek liyakat versin, ehliyyet versin, izzet ve şeref versin. Makale ibresinden sapmasın diye buraya şimdilik bu kadar cümle kafii. Allah buyurdu ki:
‘Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktirler. Onun içindir ki bu yıllarından sonra artık Mescid-i haram'a yaklaşmasınlar. Eğer (onlarla ticaretinizin kesilmesi sebebiyle) yoksulluktan korkarsanız, Allah dilerse yakında sizi kendi lütfuyla zenginleştirir. Çünkü Allah en iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.’(9.28)

 

Neue WELT

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 98.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 190.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 189.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 188.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 187.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 186.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 185.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 184.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 183.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 182.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 181.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 180.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Kimse kendisini Allah’ın hesap soruculuğunda müstağni görmesin, ölüm haktır ve hesap sorulacaktır. Kim kimi destekliyorsa onunla haşrolunucaktır...


HİKMET/HADİS
Selman el-Farisi ve İbnu Abbas radıyallahu anhüm anlatıyorlar: "Resulullah aleyhissalatü vesselam buyurdular ki: "Helal, Allah Teala hazretlerinin kitabında helal kıldığı şeydir. Haram da Allah Teala Hazretlerinin kitabında haram kıldığı şeydir. Hakkında sükut ettiği şey ise affedilmiştir. Onun hakkında sual külfetine girmeyiniz." Rezin tahric etmiştir. {Tirmizi, Libas 6, (1726); İbnu Mace, Et'ime 60, (3367). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,