Haber Detayı
23 Ekim 2017 - Pazartesi 23:33 Bu haber 623 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


Allah dedik...
 

-İman ettiğimiz Allah, gayb ilminde ortağı olmayandır! Allah Resulü diyor ki; ‘Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiç bir şeye) malik değilim.Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim.’ ( Kaynak: Araf suresi-188) Piyasada bir sürü şeyh, gavs, allame, müneccim, falcı, cinci bozuntusu var resmi takvimler oluşturmaktalar. Şu tarihte bu olacak, bu tarihte bu olacak diyerek. Maya kafalı mehdi çeteleri bu takvimlerin en ön cephesinde son zamanlarda. Bu ahmaklara göre kıyamet saatini de öğrenmişler, dünyaya bile ömür biçme küstahlığındadırlar.Biraz derine inerseniz göreceksiniz ki iman ettikleri din İslam değil yahudilik. Allah Resulü gayet net bir şekilde söylemekte: ‘Ben gaybı bilsem bana hangi zarar dokunabilir? Dişlerimi niye kırayım? Kanlar içinde ayaklarla Taif’te niye gezeyim?’ Bu dini ne hale getirdiler, ibretle tefekkür etmek gerek. Allah Resulü ‘Ben bilmem Allah bilir’ derken, piyasa dini ‘Allah bilmez bilse bile biz de biliriz, bizde bilmesek şeyhimiz kesin bilir’ der. Yinede gayb üzerinden şirki inatla terk etmek istemezler. Gerçi birde ruhaniyet manyaklığı vardır burada ya. Haşa Allah, Resuller seçecek örnek insan diye bize ama bu veliler Resulleri sollayacak. Hatalı sollama olsa olsa böyle olur müşrik algılarda. Allah, gaybın yegane sahibidir. Allah, O nun ilmi hiçbir yarattığıyla kıyasa tabi değildir. Allah, zamanı yaratandır, zaman üstüdür.Zamana hapis bir ilmi yoktur. Allah, zamana da tabi değildir, zaman da O nun bir kuludur.Kullar, zamana tabidir. İdrak yetilerinin üstü olan zamansızlık içerisindeki Rabbe Gaybi imanla mesuldürler. Gayba imandaki en hassas noktalardan ve kopmalardan biri olduğundan bunu da buraya özetle eklemek gerek. Gayb olan Rabbe iman, kulluktaki en üstün mertebelerdendir zira! Çoğu insan hatları burada karıştırır, nokta! Allah buyurdu ki:
 

‘De ki: ‘Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiç bir şeye) malik değilim.Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim.’ (7.188)
 

-İman ettiğimiz Allah, kadın ve erkek yani inasanı aynı öz’den, aynı nefisten yaratandır! Tahrif olan Tevrata değil kardeşlerim Kur'ana iman etmekle mükellefsiniz. Kalburdan hikayelerle yahudiliği din diye anlatan insanlara Allah, ‘hayır öyle değil, aynı nefisten, aynı özden, aynı cevherden, aynı mayadan yaratıldınız’ reddiyesi sunar. Bayanlara dizilen bu kalburlu hikayeler dinini Kur'an çöpe atar. Özetle buraya reddiyemizi sunarak devam edelim. Burada saptırılan diğer bir konuda, Tasavvufun ‘Hakikat-i Muhammedîye’ meselesidir.Güya tüm alemler Hz.Muhammed olmasa yaratılmayacaktı.Bu uyduruk akidenin de köküne bomba koyar Kur'an. Diğer bir sapma konusu da ilk insan meselesidir. Bu durumda genelde entel ulemada görülen filozofik-darwinist fikirlerdir. Belki günümüzde çok önemli bir reddiye gibi görülmese de uzun vadede büyük sapmalara yol açabilecek derin darwinist fikirlilere ben yinede reddiyemi sunmadan geçmek istemiyorum. Kur'an darwinist ulemaya da elbette esir düşmeyecek Ali bir Kitab’tır. Yaradılışa imana buyurun entel Müslümanlar. Bizi ilk ve tek özden yaratan Allah'a hamdolsun. Yaradılış ve evrim savaşı konusunu iyi idrak edemeyenlere cümlelerim kapalı gelebilir. Darwinist tehdidini bilenler ne söylediğimi ve Kitaba acılan savaşı gayet iyi okuyacaklardır. Bu ümmetin hali kardeşlerim, bir dokun bin ah işit halindedir maalesef. Ne yana baksak binlerce inkar, binlerce örtü, binlerce küfür. Kur'ana iman edenlerin uyanık olmaları Allahu Alem tarihte hiç bu kadar şiddetli bir şekilde farz olmamıştı. Tarumar olduk, o halde toplanmaya gayret edelim ki Allah bizi toplasın. Allah nesil emniyetini, beşikten itibaren değil, daha çocuk anne karnına düştüğü andan itibaren korumayı emreder! Allah buyurdu ki:
 

‘O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup yatışması için ondan da eşini var etti. Onu (eşini) örtüp bürüyünce, o da bir yük yüklendi ve bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri olan Allah'a dua ettiler: ‘Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız.’ (7. 189)
 

-İman ettiğimiz Allah, evladın dahi şirk koşulan bir unsur olabileceğini kocaman gözlerle okuyan gözlerimize Allah-u Ekber! dedirterek adeta bize anlatır, uyarır. Şirkle ve nifakla savaş, tevhid davasındaki en büyük meseledir dersem Allahu Alem hata olmaz. Şirk ve Nifak… Şirkin en tehlikelisi sevgide gizlidir. Sevgi öyle bir haldir ki Allah'a olan sevginin önüne gecen her sevgi, içeriğinde-muhteviyatında şirk taşımaktan kurtulamaz. Dehşet bir örnektir bu. Lütfen düşünerek okuyun. Şirk koşan ilk insanlar; Hz. Adem ve Hz. Havva... Sebep: Sevgide, değerde, ilgide evlatların Rabbin önüne geçirilmesi.Sonuç: Elbette Allah tevbeleri kabul edendir. Peygamberler üzerinden müthiş bir örnektir bu kardeşlerim. Hani dilinimi yuttun derler ya, klavyem adeta cümlelerini yuttu bu harika örnekte. Peygamberler üzerinden peygamberlerini tanrılaştıran zihniyete de Kur'ani müthiş bir tokattır. Nasuh tevbelere yönelmeyen her kula Peygamberlerin bile düştüğü hataya ve tevbeli güzel sona dikkat çeken harika bir örnektir bu. Evlat sevgisini, yahut herhangi bir sevgiyi Allah'ı sever gibi sevmek müşrikliktir. Ümmete Hz. Adem-Hz. Havva tevbelerini anlatanlar ne hikmet ise koşulan şirki bu ümmete anlatmamaktalar. Buraya da bir isyan!...Sevgilerimiz ayağını denk alsın! Kimseyi putlaştırmayın, su uyur şirk uyumaz dostlar. Muhabbettede, alakada da, ilgide de, yönelmede de, kalbi olan her halde de bir nolu tercihimiz Allah değil ise, nasuh bir tevbeye koşmak en ertelenmeyecek mesele olmuş demektir. Allah kalplerimizi istikamet üzre tutsun. Sözün bittiği an bu an. Allah buyurdu ki:
 

‘Fakat Allah, kendilerine salih bir evlat verince, her ikisi de tuttular verdiği evlatlar üzerine ona ortak koşmaya başladılar. Allah, onların koştukları şirkten münezzehtir.’ (7. 190)
 

‘O'na, hiçbir şey yaratamayan ve kendileri yaratılıp durmakta olan yaratıkları mı ortak koşuyorlar?’ (7. 191)
 

‘Halbuki onlar, onların imdadına yetişmezler, hatta kendilerini bile kurtaramazlar.’ ( 7. 192)
 

Neue WELT

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 77.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 190.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 189.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 188.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 187.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 186.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 185.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 184.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 183.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 182.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 181.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 180.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Hayatın Boyunca Ciltler dolusu Eser okumak yerine,Tek Ciltlik eser olan İnsan'ı oku...Zira Onda Dikkat etmen ve uyman gerken 6236 temel kural var...!!


HİKMET/HADİS
İmam Malik (rahimehullah)'e ulaştığına göre, Resulullah (aleyhissalatü vesselam): "Ben de unuturum veya sünnet koymak için unutturulurum" buyurmuştur." {Muvatta, Sehv 2, (1, 100). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,