Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 01:15 Bu haber 717 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


Allah dedik...
 

-İman ettiğimiz Allah, mahşer gününün de yegane Sahibidir! Allah sadece içinde   bulunduğumuz zamandaki ilme değil, zamandan muaf bir ilme sahiptir. Değil yarın-öbür gün ne diyeceğimizi, kiminle evleneceğimizi bilmek; ahirette dahi kurulacak cümleleri, eylemleri bilen vede mekan ve zamanla sınırlanamaz Alim'dir. Buradaki diğer temayüle de değinmek gerek; "Cahil Tanrı temayülcülüğü" böyle iken, üstünde fazla durulmayan "Katil Tanrı Temayülcülüğü" meselesi de yine sapmalardaki diğer fonksiyon. Bütün suçlu Allah'tır diyerek, kadersel maskeler ile sorumluluk bilincini terk ederek, işlediği suçlarda fail olarak kendisini değil de Rabbini suçlamak, cüz'i iradesindeki iradi halini Rabbine atfetmek temayyülü. Her iki taraftaki akide şekerinden de beriyiz ve Allah yalancıları ve put perestleri çok iyi bilendir!...
"Hepsini mahşerde toplayacağımız, sonra da o Allah'a ortak koşanlara: ‘Hani nerede o Allah'a ortak saydığınız ortaklarınız?’ diyeceğimiz gün"(6.22)
"Sonra, (Onlar): ‘Rabbimiz, Allah'a yemin ederiz ki, biz müşriklerden değildik’ demekten başka bir özür bulamayacaklar."(6 . 23)
"Bak vicdanlarına karşı nasıl yalan söylediler! O uydurdukları putlar da kendilerinden kaybolup gitti!" (6.24)

 

-İman ettiğimiz Allah, hayat komutanımız Resulullah üzerinden tüm İslam davetçilerine  bir yönüyle teselli, bir yönüyle meseleyi kişiselleştirmeme, bir yönüyle had, bir yönüyle moral ve psikolojik direnç,bir yönüyle sebat, dirayet, kararlılık, mücadele, bir yönüyle de düşmemeyi ve yormayan bir yorgunluğun yorgunu olmayı öğretiyor. Hakikatin sahibi Hakk'ın daima "Mutlak Galib" olduğu bilinciyle, "Elciye zeval olmaz" prensibinin tersini iki cihette düşünmeden buradan geçemeyeceğim.
1-Elcilere ve elcilerin yolunun yolculuğuna adananlara reva görülen, elcilere ve İslam güneşlerine zeval edenler.
2-Allah Resullerinin nebevi yolunda yürürken, "iyiliği emir-kötülüğü nehiy" gibi bir farziyetin edasını sunarken, tevhid davetini üstlenen muvahhid İslam davetçilerinin kendi öz nefislerine zeval etmesi..

 

Birinci maddeyi anlamak çok basit:
Orjinal İslam’a dair cümle kurup da, bunun bedelini ister sözlü   küfürlerle, ister iftiralar-zanlarla, ister gerek cahiliye gerek günümüz cahiliye sistemleriyle, istersede çevresel, ailesel, toplumsal diskalifiyelerle yaşamayan hiç bir Peygamber  yoktur. Yine bu yolda yürümeyi tercih eden hiç bir Cennet yolcusu da yoktur, ki en az bir kere bu fiziki-somut-psikolojik bedeli ödememiş olsun. Bu yolun güllü, çiçekli bir yol olmadığını, aksine yürekli ve bedelli bir yol olduğunu tevhidi özümseyen her muvahhid gayet iyi bilmektedir.

İkinci maddeye gelince:
Zor olan belki de bu meseleyi idrak edebilmektir. İnsan gerçekten de çok zalimdir, bu zulüm bazen öyle tuhaf bir hal alır ki  muhatab  olarak kendi öz nefsine zulmetmeye kalkacak bir zulüm çeşidi doğurur bünyesinde insanın. "Zalimin zulmünden sonra, mazlumun kendi nefsine zalim kesilmesi" durumudur bu durum. Zulmün en sinsi boyutu bu olsa gerek. Klasik şirk tarifleri verilirken hepimizin bildiği bir örnek vardır, "Gizli Şirk" şeklinde ifade edilir. Ama şirk tabi ki şirk'dir. Tarihe eğer "Gizli Zalim ve Zulmü" gibi bir kavram düşmemişse, tarihe notumuzu düşmeden ölmeyelim bizlerde, diye bu notu buraya düşmek istiyorum. Zulmün en tehlikelilerinden, zalimliğin en tehlikelilerinden biriside "Öz benliğe savaş açan gizli zulümdür!" Gizli zulümdür çünkü kişi, tamamen insani duygular perdesi ile süslediği manzaradan, duygusal bakmakta ve kendi zulmünü görememektedir.Birinci madde eğer vukuu bulacaksa, zaten bir şekilde vukuu bulur.Bu problem değil! İkinci madde de zalim de, zulüm de mazlumda aynı vücutta ikamet ettiğinden, duygusal perdelerin gölgesiyle aklada perde çekildiğinden çok tehlikeli gizli bir zulümdür.
 

Bu meselenin İslam davetçileri ile ilgili boyutuna gelince;
Üzülmek, kahrolmak,kendi çevresini kaybediyor 
görüntüleri,onlara hakikati duyuramamaktan kaynaklanan ızdırap,keder,sancı...Evlat, anne, baba, eş, aile, sevdikleri  sanki elden kaymakta, sanki onları cehennem yolcusu gibi seyredip kahrolmalar zuhur etmekte...Duyurmaya gayret ettiği tüm gerçekleri duyuramamasında kendini mutlak sorumlu zannederek içerisine düşülen buhranlar cabası... Psikolojik ezilmeler çoğu İslam davetçisinde gördüğümüz, ve en sonunda psikolojik tedavi görecek kadar psikolojilerini, yani kendilerine emanet olan   emanetlerini hasta etmeleri, görevden uzaklaştırmaları, yenilgi yenilgi ağıtlar yakmaları, yenilgi psikolojili mağlup halleri...Evet tüm bu gizli zulüm ve zalimlik emareleridir bunlar, ki bunları tarihten günümüze kadar "nefse zulmet ki cennete giresin" diye İslam’la asla alakası olmayan söylemlerle de destekleyip  yollara bu takozda döşenince, gayr-i İslami olan  çoğu algı sanki İslam’daki öz metin gibi aktarılmaya ve yaşanmaya başlandı. Oysa, emaneti yüklenen insan, emanetin asla kendisine ait olmadığı bilincini de üstlenmeli değil miydi? Ve yine emaneti yüklenen insan, emanetin sahibinin ve garantörünün Allah olduğunu bilme bilincine de varmalı değil miydi? Allah'a ait olan şeylerin  kaybolma-kaybedilme gibi bir korkusu hiç olabilir miydi ki? Allah, mutlak Galib iken, kaybetmekte nerden geliyordu zihinlere? Yoksa Allah'a güven problemimiydi bu? Buna benzer cevapları net olan onlarca soru sorulabilir. Meseleleri kişiselleştirenlere, önce nefsimize sonra tüm İslam davetçilerine yeniden söyleyelim ki bu dava babanızın miras davası değil! Bu dava Allah’ın davasıdır! Sahib’de O’dur! Karar da O'nundur! O'ndan da bağımsız hiç bir şey yoktur! Allah'ın ayetlerini yalanlayanlara üzülmek olmadığı gibi, hakikatleri de kimseye zoraki duyurabilmek, duyuramazsak dahi kahrolmak gibi tuhaf reflekslerimiz olmamalı. Davetcinin  Vazife-i Asliyesinde  sadece davetini bildirmesi vardır. Had'da budur, Hat'da budur..."Duyur ve geç" netice Allah'a aittir..!Ey nefsim; sakın kendine zalim ve cahil olma!Ey İslam davetçisi; sakın kendine zalim ve cahil olma! Ey insan; sakın kendine zalim ve cahil olma! Allah bizleri zulmün her çeşidinden ve cehaletten mücadele ile korusun. Allah buyurdu ki:
"Gerçekten biliyoruz ki; söyledikleri söz, seni üzüyor. Onlar, hakikatte seni yalanlamıyorlar. Lakin o zalimler, Allah'ın ayetlerini inkar ediyorlar!"(6.33)
"Senden önce de peygamberler yalanlanmıştı. Kendilerine yardımımız gelinceye kadar yalanlanmaya ve eziyet olunmaya sabrettiler. Allah'ın sözlerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. Şüphesiz ki sana, peygamberlerin haberlerinden bir kısmı gelmiştir."(6.34)
 

-İman ettiğimiz Allah, nefsini hidayet verici zannedenlere cahillik damgası vuran Rabb'dir! Piyasada bu damgayla gezen milyon cahil mevcuttur. Zannediyorlar ki, hidayeti veren kendileridir. İslam davetçisine düşen görev, hakikatleri bildirmekten ibarettir. Muhatab duysa da duymasa da bu bir İslam davetçisi için ölçü değildir. Adeta zorla hakikatleri duyurmaya gayret eden İslam davetçileri hakikati işitmesi olmayanlara "duyur-geç" harici mesai harcamakla mükellef değillerdir, duyurucu olan ise sadece Allah’tır. Yine İslam’a davet ediyoruz diye bin tavizli uyduruk söylemler geliştirerek insan kazanma putu dikenlerde, bu gayr-i İslami tutumlarla insan kazanma eğilimine girenlerde bilsinler ki, bu dinin sahibi onlar değil, Allah’tır! Kendinize davetinizi, İslam’a davet olarak lanse etmeyin. Yunan mitolojili dinin olimpiyatlarında dans eden çakma peygamberin yoluna davet ettiğiniz bireyler İslam’a değil, olsa olsa Zeus isimli putunuza iman üzredir. Davetçiler, cahilerden olmayın! Davet edin yeter. Allah dinine icabet edecekleri icabet ettirmeye Kadir'dir.
"Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldiyse, haydi gücün yetiyorsa yerin içine (inebileceğin) bir delik, ya da göğe (çıkabileceğin) bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzerinde toplardı. O halde cahillerden olma!"(6. 35)
"Sade işitmesi olanlar davete icabet eder. Ölülere gelince, onları Allah diriltir, sonra hepsi O'nun huzuruna çıkarılırlar."(6. 36)
 

Neue WELT

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 37.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 190.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 189.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 188.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 187.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 186.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 185.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 184.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 183.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 182.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 181.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 180.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Her mü'min DİN'inin görevlisidir.!


HİKMET/HADİS
Yahya İbnu Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) (Bedir'de bizleri) cihâda teşvik etti, cenneti hatırlattı. Bu sırada Ensâr'dan biri, elindeki hurmalardan yemekte idi. Birden: "Ben şunları bitirinceye kadar oturacak olursam dünyaya fazla hırs göstermiş olacağım" dedi ve ellerindeki hurmaları fırlatarak kılıncını çekip öldürülünceye kadar savaştı." {Muvatta, Cihâd 42, (2, 466); Buharî, Megâzî, 17; Müslim, İmâret 145, (1901 }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,