Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 22:41 Bu haber 738 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


 

Allah dedik…
 

-İman ettiğimiz Allah
Kendisine iftira edenleri sevmez! Burada "Allah'a iftira ne şekilde olabilir konusuna, Allah'a iman eden kullar özellikle bir tefekkür sunmalı... Zira: Allah'a iftira sadece küfürden değil,ben Allah'a iman ediyorum diyenlerden özellikle geliyor tarihin çöplüğüne. Özellikle tasavvuf-mezhep-zikir üçgenindeki çalışmalarımızda buraya bir çok cevap verebildik hamdolsun... "Allah çocuk edindi" söyleminin, "Muhammed Allah oldu ve nur ile aleme göründü" versiyonu gibi. "Allah Kitabı-Hikmeti ve Resullerini korumadı", "Allah aracılar olmadan seni duyamaz", "Allah Kitabı- hikmeti- Resulü eksik ve yanlış donattı", "Allah 6 günde alemi yaratarak yedinci gün göklere istiva edip tatile çekildi", "Allah kuluyla vahdet-i vücud ile bir bedende birleşiverdi" gibi vs yüzlerce örnekler verdik diğer çalışmalarımızda bu iftiralar  düzeneğine... Allah hepimizi Allah'a iftiradan beri ve uzak tutsun....

 

‘Bak, Allah’a karşı nasıl yalan uyduruyorlar. Apaçık bir günah olarak bu yeter.’(4.50)
 

-İman ettiğimiz Allah
Hasetcileri ve hasidleri/çekememezlik edenleri sevmez! Peygamberlere sadece Kitab değil, Kitab'dan hüküm çıkarma yeteneğini-yetkisini-hikmetli bilgileri insanlara sunmasını da   sağlayandır. Ve o Malik'tir...

 

"Yoksa o insanlara Allah'ın kendi lütfundan verdiği nimeti çekemiyorlar da haset mi ediyorlar. Oysa biz İbrahim ailesine kitap ve hikmet verdik, ayrıca büyük bir mülk de verdik." (4.54)
 

-İman ettiğimiz Allah..O Azîz ve Hakîm'dir!
 

"Ayetlerimizi inkâr edenleri yakında bir ateşe yaslayacağız. Derileri piştikçe, azabı tatsınlar diye, derilerini öncekinden başka derilerle değiştireceğiz. Allah Azîz ve Hakîm'dir."(4.56)
 

-İman ettiğimiz Allah
1-Emanetleri ehline vermemizi, 2-Adaleti ayakta tutan, adil hükümler veren, adil şahitler olmamızı emreder!...Resul'ün bir hadisi var idi: "Zina eden af edilebilir mi?" sorusuna, "Allah affederse eder". "Hırsızı affeder mi?" , "Dilerse edebilir.", "Yalan   söyleyen müminleri affeder mi?" sorusuna gelincede; yerinden haşince doğrulup: "Bir Müslüman asla yalancı olmaz!!" dediği bir Hadis... Bunuda hatırlamadan geçmek olmaz burada...Asra ve zamana adil şahitler olma babında Ey Ebu Zerr! Sen çatlasan da patlasan da zihnimdeki o hadisi detayıyla buraya getirelim o halde:

 

"Bir gün, Peygamber Aleyhisselam Efendimiz, ashabına şöyle dedi: “Bana Cebrail gelerek ‘Ümmetinden kim Allah’a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse Cennete girer’ müjdesini verdi.” Bu sözleri duyan Ebu Zerr, hayretle sordu: “Zina etse de mi? Hırsızlık yapsa da mı? Peygamber Aleyhisselam: “Zina da yapsa, hırsızlık da etse.” buyurdu. Ebu Zerr tekrar sordu: “Yani hırsızlık etse ve zina yapsa da öyle mi?” Peygamber Aleyhisselam yine: “Evet” buyurdu. Ancak Ebu Zerr aynı soruyu iki kez daha hayretler içinde sorunca, Resulullah ona son olarak şöyle dedi: “Hırsızlık etse de, zina yapsa da, Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir!” (Buhari, Tevhid 33)
 

Hikmet-Ayet paralelliğine dair bir başka hadis sunmak istiyorum yine burada.
 

Ebu Zerr anlatıyor : 
"Rasulullah (sav)'a "Beni bir göreve tayin etmez misin?" dedim. O, elini omzuma koyarak : "Ey Ebu Zer ! İstediğin iş bir emanettir. Sen ise zayıfsın. O, kıyamet gününde sahibi için perişanlık ve pişmanlıktır. Ancak görevini hakkıyla alıp yerine getirenler müstesna." buyurdu"
(Muslim, İmaret, 17)

 

Ebu Bekr (radıyallahu anh) anlatıyor: 
"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi?" buyurmuş ve bunu üç kere tekrar etmişlerdi. "Evet!" deyince: "Allah'a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayetsizlik, cana kıymak!" buyurdular. Bu sırada dayanmış durumda idi, yere oturup: "Haberiniz olsun! Yalan söz, yalan şahidlik!" dedi ve bunu o kadar tekrar etti ki, "Keşke kesse artık!" temennisinde bulunduk."  (Buhârî, Şehadat 10, Edeb 6, İstizan 35, İstitabe 1; Müslim, İman 143, (87); Tirmizî, Şehadat 3, (2302)..Ebu Davud, Vesaya 10, (2875); Nesâî, Tahrim 3, (7, 89)

 

"Allah buyurdu ki: Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.’ (4.58)
 

-İman ettiğimiz Allah
İhtilaflarda kaybolan bir ümmeti sevmez! Allah O'nun ilminden gelen kitap-Kur'an ve Kur'an en iyi müfessiri olan Resule meselelerimizi götürmemizi emreder. Yani: Kur'an ve sahih sünnet dengesinde mahkemeyi kurun der! Nas olan, Ayet olan konuda Resullerde dahil hiç kimse aksi bir hüküm koyamaz. Hükmü ilahiye yani Allah'ın hükmüne rağmen! Nas olan yerde ictihad olmaz kaidesini belki de yine hatırlamak gerek.Sarih bir hüküm kitap da bulunamıyorsa, Bu kitapdaki eksiklikten değil kendimizdeki eksikliktendir. O konuda Resule sünnet-i hikmetiyesine ‘iman edenlerin başvurmaları farzdır’ Zira; ahmaklar müstesna hiç kimse Resulden daha iyi Kur'anı anladığını iddia edemez! Resulün verdiği hükümler işte bu hikmet ile Kitap dan çıkardığı hükümlerin ta kendisidir. Ha buna kafa basabilir basmayabilir o başka mesele. Kitap ve Resulün arasını ayırmanın birçok versiyonu var.Hepside lanetlenmiş ve cehennemle müjdelenmiştir. Hikmet konusu ne hikmetse ümmetin gündemine bir türlü düşmez. Orjinal islam dinini belli bir zamana hapsetmek isteyen yobaz zihniyetlerin ‘ictihad kapıları kapanmıştır’ cümlesine gelince, tüm zamanlara hitab eden bir dinin Rabbi olan Allah'a iman ediyor olmamız; bu uyduruk fikrinizde iman edenlerin ayaklarının altındadır demeden geçmeyeceğiz. Bu konuda sorunu olanlar aslen Allah'a ve Ahiret gününe iman sorunu içindedirler. İman edenlerin böyle bir sorunu olamaz. Onlar en güzel çözüm yolu üzerindedirler. Cennet iman edenlerin ‘Tapulu Malıdır’.

 

"Kim, ‘Rab olarak Allah’ı, din olarak İslam’ı, Resul olarak Hz. Muhammed’i seçtim (ve onlardan memnun kaldım)’ derse cennet ona vacib olur." (Ebu Davud, Salat 361)
 

"İnananlar! Allah'a uyun, elçisine uyun; sizden görev başında olanlara da. Herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz onu Allah'a ve elçisine havale ediniz. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız... Bu,sizin için daha iyi ve en güzel çözüm yoludur." (4.59)
 

"Kendilerine, "Allah'ın indirdiğine ve elçisine geliniz," dendiğinde, o iki yüzlülerin senden alabildiğine kaçtıklarını görüyorsun."(4.61)
 

"Allah'a ve resule itaat eden kişilere gelince, bunlar, Allah'ın kendilerine nimet verdikleriyle beraberdirler. Peygamberlerle, hak dostlarıyla, şehitlerle, hayır ve barışı sevenlerle. Ne güzel dosttur bunlar!" (4.69)
 

"Bu lütuf Allah'tandır. Bilen olarak Allah yeter." (4.70)


Neue WELT
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 21.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 190.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 189.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 188.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 187.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 186.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 185.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 184.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 183.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 182.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 181.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 180.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Namus KUR´AN´DIR!! Namussuzluğa SÜKUT Namussuzluktandır!!


HİKMET/HADİS
Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "Kimin yanında fazla hayvan varsa, onu hayvanı olmayana versin. Kimin de fazla azığı varsa onu azığı olmayana versin." Resulullah, bazı mal çeşitlerini bu suretle saymaya devam etti. Öyle ki, bizden hiç kimsenin (yol sırasında) herhangi bir fazlalıkta hakkı olmadığı düşüncesine vardık." {Müslim, Lukata 18, (1728); Ebu Davud, Zekat 32, (1663). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,