Haber Detayı
28 Ekim 2018 - Pazar 02:23 Bu haber 249 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


Allah dedik... 
 

-İman ettiğimiz Allah, gaybında ortağı olmayandır! Gayb gibi konularda da diğer benzeri ilim - bilme konularında da kendisini yahut her hangi bir kulu Allah’a rakip olarak ihdas edenlerden de, Rabb’in ilmini hangi alandan temayyülle olursa olsun sınırlı kabul edenlerden de, Rablerini sınırlamaya yönelenlerden de nefret eden Rabb’dir Allah. Yeni nesil ümmetin ve ümmeti bu hale getiren yeni nesil beyinsiz alimlerin en büyük tarihi hatası cımbızlar üzerinden Kur’an anlama-okuma eğilimidir. Tabi ki tarih farklı geleneksel versiyonlarla bu entel maymunlardaki cinayeti işleyen kadavralarlada doludur. Tarih değişir amma hatalar elbiseler hariç neredeyse sürekli tekerrür halindedir.
 

Gayb konusunda ‘Kitaptan bir bölüme iman edip, bir bölümü görmezden gelen ve bayrak sallayan entel hariciyete’ bütüncül okuma derslerine derhal yönelmelerinin gerekliliğini söylemek istiyorum öncelikle. Genel tanım olarak Gayb: Kulun idraki, ilmi üzerinde olan her bilgidir. Örneğin 7 milyar insan ne yapmakta şu an hepsi bize gayb olan bir ilim iken, Allah´a ise bu ve bütün alemlerin ilmi gayb değildir. Bilinmeyen her şey bilmeyen için bir gaybdır. Bilinen hiç bir şey ise bilen kul için gayb değildir. Beşerin beşeri alanda örneğin bireysel manada bildiği bilgiler bazen deklere edilse dahi gaybiyette şahadet mertebesi doğurmaz. Örneğin birisi bir matematiksel denklem üzerinden bir masa icat etti. Bizler masaya masa dediğimiz halde aslen denklemler, çizimler, projeler bizi hala gayb hükmündedir. Yahutta boyumuz, beynimiz, kapasitemiz yetmeyeceğine ve onu anlamayacağımıza olan inanç bizi bu bilgiyi gayb kılacaktır.
 

Hormonlu bir bitkiye din anlatmak yahut bir kelimeyi izah etme hissiyatı gibi bir hissiyat doğuruyor bu entel asır insanda. 1400 seneden beri ilk kez hiç bir halta neredeyse kafası basmayan amma sürekli sloganlar atan bu nesilleri ilk kez bu çağda bu kadar şahid oluyoruz. Böyle bir cehalet ancak ilimle olur dediğimiz bir cağda cümleleri en temele, en alt seviyeye indirip yeniden yazmak gerekliliği olduğuna ve bunun kaçınılmazlığına idrakler sunuyoruz. Evet... Gayb konusu cımbızla içinden kurtulunacak bir konu değildir. Gayb konusu beraberinde en asgari iki mesele daha yanyana düşünüldüğünde ancak biraz idrak edilebilecek bir konudur.
 

1-İlim ve alimliği Rabbin 
2-Vahiy ve vahyin orjinal sunumu.
 

Buraya onlarca madde ekleyebilir daha bütüncül fikirler edinebilirsiniz. Ben meseleyi en temelden ve en özet haliyle geçmeye gayret ediyorum. Bu iki konunun gayb konusuyla yanyana okunamamasının hem tarihte hem de günümüzde cinayetleri aynen sürmeye devam etmekte. "Gaybı sadece Allah bilir" ayetinin sloganiyet içerisinde hariciyete özlem duyuracak tekerrürünü sunanlar eğer bir kaç gün sonra size ‘Allah senin kiminle evleneceğini bilmez’ diyorlarsa yahutta diğer taraftan başka biri ‘Ben vahiy aldım, Kur’an’ın hükmü kalktı’ diyorsa ortada çok ama çok deruni problemler var demektir! Maalesef allamesi böyle olan bir ümmete, avama cümle kurmak yine beis kalmakta. Orjinal bir gayb sunumu sunmak ve gerek geleneksel dalkavuklardan ve gerekse de entel hariciyetin dalkavuk gayb akidesinden sıyrılmalıyız.
 

Sözde çok muvahhid gibi gözüksede her iki cenahtan gelen söylemler özde aslen sadece tarihin klasik küfrünü yineleme üzereler. Yani: ‘Onlar Allah’ı gerektiği gibi tenzih edemediler’ diyen ayetlerin Rahmani şamarını yemekteler. Gayb konusunda cebinde orjinal bir vahiy ve ilim konulu birikimi olmayan fakat dili pabuç kadar olan ve salak olduğunu bir türlü idrak etmemiş olan amma hala naralar atarak asra Musa olmak yerine külhanbeyleri olmaya yeltenenlere gelince... Bu çocuklar gayb konusunu zerre kadar hakim olmadan aynen tasavvufun ahmak sofileri gibi fakat entel versiyonlarla nara atıp durmaktalar. Son dönemde bu gençleri en çok oryantalizm Resule saldırmaya yönelik iteklemekte. Bir yandan müşrik dinin Resullerini ilah edinip, ‘Allah gibi Resulde gaybı bilir’ cümleleri sürerken, diğer yandan da konular oryantalist ellerde çarpıtılarak gençlere hiçbir dünya öngörüsü olmayan, etliye sütlüye hiç dokunmayan, bu ümmetin akıbetine yönelik hiçbir cümle kurmayan, ömründe hiç ümmetiiii, ümmetiii demeyen ve tarzan geldim tarzan gideceğim diyen diğer çakma Resul propaganda edilmekte ve konular mistisizmin ters versiyonu ekseninde önümüze sunulmakta.
 

Şeytanlar hangi kanaldan ne şekilde geliyorlarsa gelsinler bir muvahhid için bu fark etmez. Şeytaniliğin entelizminede, geleneğinede her muvahhid alenen düşman bir kılıçtır. O fikrin kafasını koparmakta asla çekinme göremezsiniz müvahhilerde! Burada bir konuya daha değinmek gerekiyor: Resullerini cahil, ümmi, beceriksiz ahmak bir köylü zannedenlere bir cümle kurmak gerekir: Üstüne kuran inmiş bir insan kainattaki en alim insan olmuş demektir! Resulün ilmini sorgulamaktan maalesef aynaya bakmaya vakit bulamayanlar var. Daha kendileri on ayete vukufiyet içerinde değil iken, 6236 ayeti kalbine indirip üstelik onu idrak edip yaşayan bir Resulün ilmine cümle kuruyorsanız benim size nasihatim: Ayağınızı denk alın, ayağıma da dolaşmayın! Herkes haddini bilmeli. Buradan dengeyi kaybedip Resullerini ilah zanneden diğer beyinsizler içinde cümlem aynen geçerlidir. Eşek yapmaz bu okur-yazar-ilimli mealli eşeklerin yaptıklarını! Eşekler bile sizden daha alim! Resule ileri-geri cümle kurup boyunuzun yetmeyeceği meselelerde kendinizi de, ümmeti de boğmaya yeltenmeyin!
 

Gayb konusu üzerinden iki asalak takıma daha cümle kurmak istiyorum… Bakın tarih aynen tekerrür ediyor: 
 

1- 19 konusunu imtihan kıldık diyen Rabbin ayetlerinin imtihanında sınıfta kalarak Kur´an´da Bakara ve Tevbe süresinin son iki ayetinin ayet olmadığını söyleyerek kendilerini ve ümmeti imtihanda sınıfta kalmaya davet entel serseriler... 
 

2- Hurufiyet, harfçilik, ebcedcilik oynayan ve kökleri ta arabilere dayanan, aslen mitolojik panteizme kadar inen, diğer namussuzlar... 
 

Bu iki güruhta versiyon olarak ayrı ama özde aynıdır. Kendileri buradan gayba dair bilgileri aldıklarını, vahiyler edindiklerini, ilimler edindiklerini vs. söyleyip dururlar. Hepside bu tür akidelerin koca bir çöplüktür! Buradan gelmek istediğim esas nokta aslen yine Resuller ve gayb konusudur. Kendileri üç beş çakma yolla güya milyon bilgi edindiklerini söyleyen bu beyinsizler genelde hep Resulleri de ilimde solladık diye bir sonuca varmaktalar. Oysa 6236 ayete zahirde ve batında kesin olarak vakıf olup hareket etmiş olan bir Alim, Resul olabileceği, değil bunlardaki hurufiyet bunun belki bin kat ötesi meseleleri kitapla anlamış bir Resul portresi böylelerinin beyninin ucundan bile geçmez zira aslen beyinsizdirler! Kimse ne sesini Resulün önüne geçirsin ne de kendi cehaletini deklere etmesin demek bunlara bir nasihat olarak yine yeterlidir.Çok yönlü sapmalara bir makalede değinmek elbette ki yeterli değildir! Çok yönlü düşünebilmek ise ancak bütüncül düşüncelere yönelebildiğimiz kadardır. Mutlak olanla mutlakiyeti olmayanda karıştırılmamalıdır. Hatlar hep bu alanlarda kopmakta zira… Allah: Mutlak Alim´dir. Allah: Mutlak ilmiyle her şeyi bilecek yegane mercidir! Allah: Mutlak ilmi üzerinde hiçbir rakibi olmayan Rabb´dir. Allah: Gaybın tümünü bilir. Allah buyurdu ki: 
 

‘Size ben, ‘Allah’ın hazineleri yanımdadır’, demiyorum; gaybı da bilmem. ‘Ben bir meleğim’ de demiyorum. Sizin hor gördüğünüz kimseler için, ‘Allah, onlara asla hiçbir hayır vermez’ de diyemem. Allah, onların içlerindekini daha iyi bilir. Böyle bir şey söylersem, o zaman ben gerçekten zalimlerden olurum. Dediler ki: ‘Ey Nûh! Bizimle tartıştın ve tartışmayı uzattın. Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi kendisiyle bizi tehdit ettiğin azabı getir.’ Nûh dedi ki: ‘Onu size, dilerse ancak Allah getirir ve siz (Allah’ı) âciz bırakamazsınız.’ ( 11 . 31-32-33 )
 

Neue Welt

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 141.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
En Çok Okunanlar
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Dinin direği sâlattır! Beni bu Ümmetin namazı değil sâlatı ilgilendirir!! Bu Ümmetin çivisinin çıkmasının en büyük sebebi namazla kendini akladığını ve sâlatı Eda ettiğini düşünme manyaklığıdır!! Sâlat bilinci salata olmuş hıyarların namazları maunlu mayınlı arazidedir!!


Neue Welt
HİKMET/HADİS
Ebi'l-Cevzai rahimehullah anlatıyor: "Hasan İbnu Ali (radıyallahu anhüma)'ye: "Resulullah aleyhissalatü vesselam'dan ne ezberledin?" diye sordum. Şu cevabı verdi: "Aleyhissalatü vesselam'dan: "Sana şüphe veren şeyi terket, emin olduğun şeye ulaşıncaya kadar git. Zira sıdk (doğruluk) kalbin itminanıdır, yalan şüphedir." {Tirmizi, Kıyamet 61, (2520); Nesai, Eşribe 50, (8, 327, 328). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,