Haber Detayı
27 Ekim 2018 - Cumartesi 16:39 Bu haber 322 kez okundu
 
İman Ettiğimiz Allah 134.Bölüm
 
 
ESMA-ÜL HÜSNA Haberi


Allah dedik... 
 

-İman ettiğimiz Allah, O´na hiç bir şey gizli değildir. Gönüllerin, kalplerin, fikirlerin, düşüncelerin, beyinlerin içinde ne dönerse dönsün, ister sui amele yönelecek bir fikir, ister sui zana yönelecek bir düşünce istersede hüsnü zanna yönelecek bir tutum olsun fark etmez hepsini bilendir Allah! Burada beyinlerde hatların karıştığı ince nokta şudur:
 

1- Allah bilmesi sınırlı olmayan, sınırlandırılmayacak olan Yüceler Yücesi’dir. Kimse bu bilme üzerinden Rabbe acziyyet yüklemeye kalkmasın.
 

2- Allah´in bilmesi Allah´in dilemesi anlamına gelmez. Evet, Allah kimin nerde ne yapacağını, neyi dileyeceğini elbette gayet iyi bilir. Bu bilme uzaktan kumanda sistemi kurup zoraki diletme gibi bir mana vermez. Bu ince nokta kaçarsa kantarda topuz kaçar. Hiç kimse yine buradan hareketle zalim ve suçlu bir Allah pazarlamaya boşuna yönelmesin.

 

3-Burada şartelleri atanlar son olarak bir kanunu atlama hezeyanı geçirirler. Allah, kulun dilemesini bilir ve kul dilediği an kendi fiilini yaratır diyenler. Fakat bu bilme Rabb’in dilemesi gibi bir manada vermez. Fakat Allah, Halık ismi kanunu gereği, örneğin: Küfür fiiline onay vermese dahi bunu genel kanunları gereği yaratır. Yani fiiler kullardan, yaratma Allah´tan kanunu devreye girmiştir. Bu ince ayar kaçarsa yine sapmalar kaçınılmaz olur.
 

4- Son olarak burada beyinlerin durmasına yol açan bir sebepte icbariyet kanunudur ki Allah icbar olunamaz. Yani Allah hiç bir şeyi yapmaya mecbur bırakılamaz. Zaten Allah´ı mecbur bırakabilecek ikinci bir gücün varlığını kabul etmek ikinci çakma bir ilah edinmek demektir. Tam bu nokta bizi işte Rabb´in halk etmeyi dilemesi kanununa getirecektir. Elbetteki Allah kendine bunu kanun olarak koymasa idi yine halk etmeyebilirdi. Ama Allah sözlerinde duranların en hayırlısıdır. Allah kendi koyduğu kanununa riayet eden bir Rabb´dir. Dilemesi ve izni olmasa idi elbette yine halk etme işlemide tasavvur edilen fiilde gerçekleşmeyecekti. Başka bir ifadeyle söylersek eğer: Allah dilememizi dilemeseydi bizler asla dileyemezdik! Allah dilememizi halketmeseydi bizler asla hiçbir eylemi gerçekleştiremeyecektik! Hiçbir eylem gerçekleşmeseydi imtihan ortadan kalkacaktı ve diğer Rabbani kanunlar işlemeyecekti. Tüm mevcudattaki bu sistemler işte Sünnetullah kanunları dairesinde harika bir uyum içinde işler durur. Buradaki sapmalardaki her tehlike nefsini ilah edinme ve müstağniyet şirki kadar uzun boylu bir tehlikedir. Allah buyurdu ki: 
 

‘Haberiniz olsun ki onlar, içlerindekini gizlemek için göğüslerini kapatırlar; bilin ki onlar, duymamak için elbiselerine kat kat bürünmeye çalışırlar; fakat o vakit bile gizlediklerini de bilir, açığa vurduklarını da. Şüphe yok ki o, gönüllerde ne varsa hepsini bilir.’ ( 11 . 5 )
 

-İman ettiğimiz Allah, yeryüzünde sadece insan denilen kulların değil, tüm kullarının Rezzak olan, Rızk veren Rabbidir! Bu noktaya dikkat etmek gerek zira birçok insan sadece insan üzerinden bu noktaya bakmakta. Kainatlara bakamayan klasik egoist insan ufukları... Kocaman bir neyse diyerek devam edelim: Rabb’i Rezzak olarak kabul etmek müminler için büyük bir cesaretin ve korkuların ölümünün doğumudur. Korkuları öldürebilmek ancak doğru bir Allah tasavvuru ile mümkündür. Korkuları öldürebilmek ancak ve ancak tam manada Rezzak olan Rabb’in Allah olduğuna iman etmekle mümkündür. Korkuları öldürebilmek sebeplerin gölgesinden kurtulan özgür bir iradeye ve bilince kulun kendini transfer etmesiyle mümkündür. Özgürleştiğimiz oranda Rezzak olan bir Rabbe iman ediyoruz demektir. Köleliğimiz ve tutsaklığımız oranında ise çakma Rabb´ler edinmişiz yahut velayetlerimizi çakma Rabb’ciklere vermişiz demektir. Kapitalist algılara teslim olunmamız istenilen bir zamanda Rezzak olan bir Rabbe iman etmek ne büyük hazine, böyle bir Rabbe iman edememek ne büyük hüzün... Allah iman edenlerden hüznü işte böyle kaldıran Rabb´dir.Rezzak olan Allah´a iman ediyorum diyerek Anadolunun deyimiyle çamura yatan akidelilere gelince, böyle bedavacı bir akide türetmek elbetteki yine orjinal bir Rezzak olan ilaha iman etmek değildir. Her kul elinden geleni yapmakla mükelleftir. Dünyadaki en gayretli, en çalışkan, en zeki kullar iman edenler olmalıdırlar. Buradan kendine tembellik devşirenler yine ucuz hesaplar içerisindedirler. Kapitalizm dedik… Baronlar, sermaye sahipleri, kodamanlar ve kendini patron olduğu zanniyetiyle ilah diye öne süren tüm kurumlar... Dünya insaniyetini kapitalist döngülerde esir alanlar ve tabiki bunlara bu konumu veren köle ruhlu çok tanrılı sürüler… Bu cağdaki en büyük sorunlardan birisidir bu. İnsanlar köle olarak muamele gördüklerini de kölelik yolu ile kapitalizmi Rabb’ler edindiklerini maalesef bilmiyorlar bile. Kemiğine, iliğine kadar sömürüldüğü halde sisteme beyat eden yinede Rezzak Rabbe iman edemeyen sürülerle dolu alem. En kötüsü ise malesef yine Müslüman görünümlü lafızda la çeken, eylemde çamur seven süslüman ordular!Rezzak bir Allah´a davet etmek tüm çakma ilahlara ve otoritelere meydan okumaktan ve insanı bağımsızlaştırmaktan, özgürleşmekten geçecek bir harekettir. Bugün sözüm ona süslümanlardaki çığlıkları boşuna kimse ciddiye almasın. Zira siz bu sürülere değil kapitalizmi reddetmek, en basitinden kapitalizmden aldığın bir maaşı, bir ikramiyeyi, bir emekliliği geri devret desen bunu bile beceremezler. Kapitalizmin tüketimine dur demek için gel bir bahçe kur kendin üret desen, iki kazma dahi sallayacak kafa yok bu süslümanlarda. Sonrada kalk Rezzak olan Rabbe davet et. Sonrada kalk bin defa La çek. Haşa kullar bile inanmazken buna Allah´ı kandırmaya yönelmek ne büyük bir aldanıştır! Ha keza küfre zerre kadar korku salmayan bir Rezzak ilah algısı iman edenlere ne kadar tesir edebilir?
Allah: Korkulara mağlup olup, eşlerden, patronlardan, baronlardan, kodaman ağababalardan Rabb´ler edinmemizden nefret eden bir Rabb´dir! 
Allah: Rezzak ismiyle tüm kainatlara garantör olan Yüce Rabb´dir! 
Allah: Sebeplerin üzerinde basiretli bir gözle rızkı vereni-keseni görmemizi ve doğru yöne yönelmemizi emreden Rabbdir! 
Allah: El Alim´dir: Her şeyi kayda tabii tutan Rabb´dir! 
Allah: Daima Mutlak Galib´dir! 
 

Allah buyurdu ki: 
‘Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır.’ ( 11 . 6 )
 

Neue Welt

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: İman, Ettiğimiz, Allah, 134.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İman Ettiğimiz Allah 190.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 189.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 188.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 187.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 186.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 185.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 184.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 183.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 182.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 181.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 180.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 179.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 178.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 177.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 176.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 175.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 174.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 173.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 172.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 171.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 170.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 169.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 168.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 167.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 166.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 165.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 164.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 163.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 162.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 161.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 160.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 159.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 158.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 157.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 156.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 155.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 154.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 153.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 152.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 151.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 150.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 149.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 148.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 147.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 146.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 145.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 144.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 143.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 142.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 141.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 140.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 139.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 138.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 137.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 136.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 135.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 133.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 132.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 131.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 130.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 129.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 128.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 127.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 126.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 125.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 124.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 123.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 122.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 121.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 120.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 119.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 118.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 117.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 116.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 115.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 114.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 113.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 112.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 111.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 110.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 109.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 108.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 107.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 106.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 105.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 104.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 103.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 102.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 101.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 100.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 99.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 98.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 97.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 96.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 95.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 94.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 93.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 92.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 91.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 90.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 89.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 88.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 87.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 86.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 85.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 84.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 83.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 82.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 81.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 80.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 79.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 78.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 77.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 76.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 75.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 74.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 73.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 72.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 71.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 70.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 69.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 68.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 67.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 66.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 65.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 64.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 63.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 62.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 61.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 60.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 59.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 58.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 57.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 56.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 55.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 54.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 53.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 52.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 51.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 50.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 49.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 48.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 47.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 46.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 45.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 44.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 43.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 42.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 41.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 40.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 39.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 38.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 37.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 36.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 35.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 34.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 33.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 32.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 31.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 30.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 29.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 28.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 27.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 26.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 25.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 24.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 23.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 22.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 21.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 20.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 19.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 18.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 17.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 16.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 15.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 14.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 13.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 12.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 11.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 10.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 9.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 8.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 7.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 6.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 5.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 4.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 2.Bölüm
İman ettiğimiz Allah 3.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 2.Bölüm
İman Ettiğimiz Allah 1.Bölüm
Yol Azığı El Vedud 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Kimse kendisini Allah’ın hesap soruculuğunda müstağni görmesin, ölüm haktır ve hesap sorulacaktır. Kim kimi destekliyorsa onunla haşrolunucaktır...


HİKMET/HADİS
Selman el-Farisi ve İbnu Abbas radıyallahu anhüm anlatıyorlar: "Resulullah aleyhissalatü vesselam buyurdular ki: "Helal, Allah Teala hazretlerinin kitabında helal kıldığı şeydir. Haram da Allah Teala Hazretlerinin kitabında haram kıldığı şeydir. Hakkında sükut ettiği şey ise affedilmiştir. Onun hakkında sual külfetine girmeyiniz." Rezin tahric etmiştir. {Tirmizi, Libas 6, (1726); İbnu Mace, Et'ime 60, (3367). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,